Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czekasz na zabieg usunięcia zęba i nie wiesz, jak przebiega ekstrakcja zęba? Przeczytaj więcej o zabiegu i sprawdź, czy jest się czym martwić.

Wyrywanie zęba - czy boli?

Czasami uratowanie zęba jest niemożliwe. Przyczyną tego może być bardzo zepsuty ząb bądź jego uszkodzenie w takim stopniu, że niemożliwe jest jego leczenie. Najczęściej jest to związane z ostrym stanem zapalnym. Przyczyną ekstrakcji zęba może być również sytuacja, w której ząb nie miał czasu na pełny rozwój i utknął w tkance szczęki. Często usuwanie zęba pojawia się, gdy próchnica jest bardzo głęboka lub gdy zęby nie mieszczą się w łukach. Czasami przyczyną jest także choroba przyzębia lub dziąseł.

Jak wygląda ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba to zabieg, który zawsze wykonuje się w znieczuleniu  Składa się z trzech etapów.  W pierwszej kolejności stomatolog zrywa więzadło okrężne, które otacza ząb. Kolejno, ząb ulega zwichnięciu przy użyciu kleszczy i usunięcie go z zębodołu.  Ostatnim krokiem jest oczyszczenie rany, który polega na usunięciu resztek zmian zapalnych, a także zębów.  Po założeniu opatrunku lub zaszyciu rany zabieg się kończy.

Przeczytaj więcej na temat: Wyrywanie zęba czy boli https://www.hercka.pl/bol-po-usunieciu-zeba-jak-go-zlagodzic/

Czy wyrywanie zęba boli?

Ekstrakcja zęba przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje bezbolesność zabiegu. Jednak podczas zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne rozpieranie. Nieprzyjemny może być także dźwięk wyrywania zęba. Jeśli jednak zapalenie rozwinie się wraz z wysiękiem, znieczulenie może nie być wystarczająco skuteczne. W takiej sytuacji z pewnością lepiej jest podać antybiotyk na kilka dni przed ekstrakcją zęba. Dzięki temu zostanie zwalczony stan zapalny, a następnie ząb zostanie usunięty.

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa?

Chociaż sam zabieg nie jest bolesny, po ekstrakcji zęba może wystąpić ból. Jest to tzw. ból poekstrakcyjny. Jest odczuwalny natychmiast po zakończeniu znieczulenia. Jest to normalne i nie można tego uniknąć. Na szczęście nie jest on bardzo nasilony. Leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece bez recepty przynoszą ulgę. Ten rodzaj bólu trwa zwykle około 3 dni. Czasami po ekstrakcji zęba pojawia się również opuchlizna.

Co jeść po usunięciu zęba

Po ekstrakcji zęba nie należy nic jeść przez około 2 godziny. Zapewni to optymalne warunki gojenia się ran powstałych po zabiegu. Jedzenie i picie jest niewskazane także ze względu na znieczulenie. Zaburzenia czucia mogą przyczynić się do pęknięcia rany. W następnych dniach niewskazane jest spożywanie gorących posiłków oraz napojów. Najlepiej spożywać chłodne i płynne pokarmy, takie jak jogurty, koktajle czy też letnie zupy.

Co na opuchliznę zęba?

Czasami po ekstrakcji zęba pojawia się obrzęk zębodołu. Może znacznie wzrosnąć przez kilka dni, a następnie zacząć ustępować po około 2–3 dniach.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi trzymać opatrunek, który należy dociskać do rany przez około 30 minut. Po tym czasie poleca się wykonywać zimne okłady bądź stosowanie chłodzących kompresów z żelem. Zimnego okładu nie powinno bezpośrednio przykładać się do twarzy i czas nie powinien przekraczać 20 minut. Aby zapobiec powstaniu opuchlizny, należy ściśle stosować się do zaleceń stomatologa na temat spożywania posiłków czy napojów.

Kilka dni po ekstrakcji zęba może wystąpić lekkie krwawienie. Jeśli ból po zabiegu jest naprawdę silny i uporczywy można w takim wypadku zastosować środki przeciwbólowe. Jeżeli leki okażą się niewystarczające, warto zgłosić się do dentysty na kontrolę.

 

Foto: Pexels, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *