Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wyrok zaoczny z sądu. Jak się skutecznie odwołać?

26-08-2019, 13:49

Czy wydawanie wyroków zaocznych przez sądy cywilne zgodne jest z polskim prawem? Niestety, ale TAK. Większość naszych rodaków myśli, że jeśli nie będzie podejmować działań w swoich sprawach sądowych o zapłatę to jakoś ujdzie im odpowiedzialność. Niestety, ale będzie tylko gorzej. Dlatego warto i należy bronić się w sądach przekonują eksperci z Kancelarii EUROLEGE. Jak to robić? O tym w dzisiejszym artykule.

wyrok zaoczny

Czym jest wyrok zaoczny?

 Wyrok zaoczny to jedno z wielu orzeczeń, jakie mogą wydawać powszechne sądy cywilne. Takie orzeczenie sądowe wydawane jest w ściśle określonych przypadkach. Kiedy? Wówczas jeśli pozwany otrzymując pozew nie podejmie obrony, jak również wtedy kiedy stawi się na posiedzenie sądu i nie będzie wdawał się w spór sądowy. Niestety, ale wyrokiem zaocznym w ponad 99% przypadków sąd zasądza całość roszczenia i obciąża pozwanego całymi kosztami procesu. Dodatkowo, wyrokowi zaocznemu nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że jeszcze nieprawomocny wyrok zaoczny, a nawet taki od którego wniesiono środek odwoławczy może być podstawą postępowania komorniczego.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego?

Wyrok zaoczny doręczany jest zawsze pozwanemu na jego adres zamieszkania. Jest to kluczowe zdarzenie, ponieważ pozwany ma jedynie 2 tygodnie na to, aby złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego. W takim sprzeciwie musi pozwany podać czy zaskarża wyrok w całości czy też w jakiejś części. Ponadto musi wskazać zarzuty i wnioski oraz ewentualnie dowody. Jest to zadanie ciężkie, ponieważ pozwany nie otrzymuje z sądu nic, poza wyrokiem zaocznym i pismem przewodnim.

Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do wydawania wyroków zaocznych. Jeśli jednak taki zostanie wydany, to nie należy się poddawać i walczyć o swoje prawa przed sądem!

Opłata od sprzeciwu od wyroku zaocznego

Niestety, ale sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie sądowej. Wynosi ona 1/2 normalnej opłaty od pozwu, ale nie mniej niż 30 zł. Kwoty mogą być jednak znaczne. I tak w sprawie, w której sąd zasądził np. 10.000 zł do zapłaty, pozwany będzie musiał wyłożyć 250 zł opłaty od sprzeciwu.

Warto odnotować, że jeśli sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to sprzeciw wolny jest od jakiejkolwiek opłaty. Inna sytuacja będzie miała z kolei miejsce kiedy sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Wówczas zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym podlegają opłacie w wysokości 3/4 opłaty od pozwu. A więc jeszcze więcej niż w przypadku sprzeciwu od wyroku zaocznego.

Odwołuj się od orzeczeń sądowych!

Wielkim problemem polskiego społeczeństwa jest niska wiara w powodzenie odwołań od orzeczeń wydawanych przez sądy. Badania pokazują, że liczba osób, które nie odwołują się wynosi nawet ponad 90%! A to błąd przekonują specjaliści z Kancelarii EUROLEGE, bowiem w sprawach prowadzonych przez prawników tam zrzeszonych ponad 80% kończy się wynikiem pozytywnym dla osób pozwanych. Dlatego warto, a nawet trzeba walczyć o swoje prawa w sądzie, aby nie płacić długów nienależnych albo zawyżonych. Zawsze należy dać sobie szansę na całkowite oddłużenie.

 

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl


Ostatnie artykuły:

fot. Matryx

Tematy pokrewne:  

tag wyrok zaocznytag komunikat firmy


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031