Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W czasach XXI wieku podczas produkcji gotowych wyrobów, między innymi takich jak meble, elementy dekoracyjne, drzwi, regały dużą rolę odgrywa cena, która powinna współgrać z jakością wykonywanego wyrobu. Dzięki rozwiniętej logistyce firmy są w stanie sprowadzać półprodukty przeznaczone dla swojej produkcji nawet z drugiego końca świata. Nieliczne z firm wykonują produkt od A do Z, większość z nich zamawia elementy swoich wyrobów w zewnętrznych firmach.

Zjawisko to nie powinno być zadziwiające, drogie maszyny potrzebne do produkcji, doświadczenie, oraz nakład pracy jaki jest wymagany jest niewspółmierny z korzyściami. Dobrym przykładem jest produkcja mebli stalowych, jeśli dany przedsiębiorca chciałby wykonać każdy produkt z asortymentu powinien dysponować zapleczem oraz doświadczeniem w zakresie obróbki metali, stolarstwie, krawiectwie, tapicerstwie, oraz hutnictwie. Rzeczą oczywistą jest, że producent mebli nie będzie zastanawiał się nad produkcją szkła oraz luster, lecz zleci ich wykonanie w zewnętrznej firmie.

Duża część wyrobów, które nas na co dzień otaczają zawiera elementy wykonane ze stali.

Przemysł metalurgiczny ( obróbka metalu ) również jest działem bardzo rozbudowanym, dzielimy go na :

  • Hutnictwo ( produkcja materiałów stalowych przeznaczonych do dalszej obróbki )
  • Produkcja kształtowników, oraz walcowanie blach
  • Obróbka metalu

Trzeci etap czyli obróbka metalu jest ostatnim etapem przed dostarczeniem gotowego produktu do konsumenta, bądź półproduktów do innego producenta.

Gięcie blach stalowych

Proces jaki muszą przejść elementy stalowe przed zaliczeniem ich jako gotowy produkt zwykle jest zróżnicowany oraz zależny od specyfikacji produktu.

Podczas obróbki blach bardzo powszechne jest wykorzystywanie technologii cięcia laserowego, która gwarantuje wykonanie dużych ilości powtarzalnych elementów o wysokiej jakości. Cięcie laserem blach to technologia, która jest stale rozwijana oraz ulepszana, w obecnym momencie jest na tyle rozwinięta, że jest najlepszą technologią cięcia blach pod względem jakości do ceny.

Elementy wycięte z blachy bardzo często poddawane są procesowi gięcia blach, który nadaje im docelowy kształt. Gięcie blach wykonywane jest na specjalistycznych prasach krawędziowych, które gwarantują precyzję gięcia do 0.01mm

Kształtowniki, czyli między innymi profile, rury, kątowniki oraz teowniki również poddawane są obróbce poprzez cięcie laserowe, które gwarantuje przyśpieszenie procesu produkcyjnego zachowując bardzo wysoką jakość. Cięcie laserem rur oraz profili wykonywane jest za pomocą wiązki laserowej, która rozszczepia materiał z bardzo dużą dokładnością.

Podobnie do blach kształtowniki również poddajemy procesowi gięcia, który wykonywany jest na maszynie dedykowanej pod tę usługę. Gięcie rur i profili wykonywane jest na giętarce trzpieniowej, bądź trójrolkowej. Gięcie rur i profili na giętarkach trzpieniowych jest procesem zautomatyzowanym oraz gwarantującym wysoką jakość wyrobów.

Mając gotowe elementy wykonane z blach stalowych oraz kształtowników można przeprowadzić proces łączący oba elementy – spawanie. Metoda połączenia zależna jest od materiałów, które łączymy oraz specyfikacji produktów. Spawanie konstrukcji stalowych zwykle odbywa się poprzez metodę MAG, spawanie stali nierdzewnej, bądź spawanie aluminium poprzez wykorzystanie metody TIG, dla bardziej wymagających klientów stosuje się spawanie laserowe.

Elementy po przejściu powyższych procesów  mają już swój docelowy kształt, lecz ciągle wymagają wykończenia, oraz zabezpieczenia antykorozyjnego, w zależności od materiału poddaje się go szlifowaniu, lub polerowaniu, a następnie cynkowaniu, bądź malowaniu proszkowemu.

Malowanie proszkowe jest procesem zakończającym produkcję, nadaje elementom docelowy wygląd oraz zabezpiecza je przed korozją.

Powyżej wymienione zostały tylko podstawowe procesy produkcyjne, przy produkcji dużej części wyrobów proces produkcyjny należy wzbogacić o wiele innych czynności.

Na przykładzie produkcji elementów metalowych możemy zauważyć jak długi oraz skomplikowany jest proces wytwarzania wyrobów otaczających nas na co dzień.  


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:




fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



Tematy pokrewne:  

tag obróbka metalitag nolstag cięcie laserem