Wyprawa na Marsa zakończona

07-11-2011, 11:51

Symulowana misja na Marsa dobiegła końca. Po raz pierwszy w historii eksperyment odbył się w czasie, jaki rzeczywiście mogłaby zająć załogowa podróż na Czerwoną Planetę.

Ponad 17-miesięczna izolacja sześcioosobowej załogi była ostatnim i najważniejszym elementem eksperymentu Mars 500. Trzech Rosjan, Francuz, Włoch i Chińczyk przez 520 dni przebywali w hermetycznie zamkniętej kapsule. Wykonywali liczne doświadczenia i sprawdzali procedury operacyjne. Kontakt z Ziemią odbywał się wyłącznie za pomocą sygnału radiowego oraz internetu. Tak jak podczas prawdziwej wyprawy, informacje otrzymywane były z dwudziestominutowym opóźnieniem w stosunku do czasu obowiązującego na Ziemi.

Eksperyment, prowadzony przez Rosyjski Instytut Problemów Medycznych przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), miał na celu zbadanie psychicznych, fizjologicznych i fizycznych aspektów długotrwałego odosobnienia.

Oprócz rozwoju niezbędnej infrastruktury, potrzebnej do prowadzenia załogowych misji międzyplanetarnych, bardzo ważne są także badania nad czynnikiem ludzkim – uważa Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska. – Takie testy pozwolą nam ocenić potencjalne skutki długotrwałej misji i opracować środki zaradcze w przypadku ich negatywnych następstw.

Czytaj też: Wykrywacz antymaterii poleci w kosmos

Jak dodaje ekspert z Mars Society Polska, człowiek dysponuje już odpowiednią wiedzą i technologią potrzebną do przeprowadzenia misji.

- Prawdziwy lot będzie możliwy już w ciągu najbliższych 10–15 lat – mówi Mateusz Józefowicz. Niezwykle istotna jest popularyzacja wiedzy na temat Marsa. Pod tym względem Polska dorównuje innym krajom. Coraz więcej naszych uczelni bierze udział w projektach badawczych. Rozpoczęła się również ogólnopolska kampania edukacyjna Klasa ze Snów, której tematem jest Wyprawa na Marsa. Jej celem jest zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy na temat kosmosu – dodaje prezes Mars Society Polska.

Projekt Mars 500 był prawdopodobnie największym do tej pory eksperymentem badającym wpływ na psychikę człowieka długotrwałej izolacji w trakcie kilkunastomiesięcznej ekspedycji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031