Wypełniamy e-Deklarację PIT-37

20-04-2009, 20:53

Czego potrzebujemy, aby wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe przez internet? Jak wypełnić i przesłać zeznanie podatkowe do fiskusa przez internet? Z jakich ulg możemy skorzystać i jak szybko uzyskamy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku? Odpowiedzi na powyższe zagadnienia oraz stosowne instrukcje i porady znajdziesz w poniższym artykule.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Aby złożyć zeznanie PIT-37 przez internet potrzebujemy komputera z dostępem do internetu pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows, Linux lub MacOs oraz zainstalowanego darmowego programu Adobe Reader. Zanim jednak przystąpimy do wypełniania deklaracji podatkowej, odszukajmy kwotę przychodu z zeszłorocznego zeznania. Będzie ona potrzebna do autoryzacji (potwierdzenia tożsamości) przy składaniu e-deklaracji PIT-37.

Instrukcja instalacji Adobe Reader - wideo

Jeśli na naszym komputerze nie ma zainstalowanego oprogramowania Adobe Reader, możemy je w prosty sposób doinstalować. Poniżej prezentujemy instruktażowy film przedstawiający instalację programu Adobe Reader "krok po kroku". Nagranie pochodzi ze strony Polishwords.

Instrukcja instalacji Adobe Reader - opis

Wybór wersji instalacyjnej Adobe Readera
fot. - Wybór wersji instalacyjnej Adobe Readera
Aby pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Reader musimy wejść pod adres www.adobe.com, odnaleźć i kliknąć przycisk z napisem "GET ADOBE READER". Na kolejnej stronie wybieramy odnośnik "Different language or operating system?". Zostajemy przeniesieni na podstronę zawierającą 2 rozwijane listy - z pierwszej wybieramy używany system operacyjny, a z drugiej język programu (dla polskiego wybieramy "Polish") i klikamy przycisk "Continue".

Następnie, nieco niżej pojawia się przycisk "Download now", który klikamy. Rozpoczyna się pobieranie na dysk instalatora. Proces ten może potrwać od jednej do kilkunastu minut. Po zakończeniu pobierania, otwieramy plik i czekamy aż kreator instalacji przygotuje się do pracy. W kolejnych oknach klikamy przyciski "Dalej" oraz "Instaluj". Po zakończeniu procesu instalacji klikamy "Zakończ". Adobe Reader jest już zainstalowany.
Uwaga!
Podczas pierwszego uruchomienia programu wyświetli się tekst licencji, który musimy zaakceptować by móc korzystać z Adobe Readera.

Dwa sposoby złożenia e-deklaracji

Zgodnie z możliwościami danymi podatnikom przez Ministerstwo Finansów, istnieją dwie drogi złożenia e-deklaracji.

Pierwsza to wejście na stronę internetową e-deklaracji, wybranie w menu po lewej zakładki "Formularze" i odnalezienie wpisu "PIT-37 - formularz do pobrania".

Główne okno programu e-Deklaracje 2009
fot. - Główne okno programu e-Deklaracje 2009
Formularz, to tak naprawdę plik PDF obsługiwany przez program Adobe Reader, więc jeśli jesteśmy w jego posiadaniu nic nie stoi na przeszkodzie złożenia tą drogą e-deklaracji. Po wypełnieniu pliku PDF (wszelkich obliczeń trzeba dokonać samodzielnie) można go wysłać z poziomu formularza.

Druga droga to zainstalowanie systemu e-Deklaracje, która może okazać się prostsza dla niedoświadczonych użytkowników internetu. Szczegółową instrukcję opisującą instalację krok po kroku oraz obsługę systemu e-deklaracje przygotowało i udostępniło Ministerstwo Finansów.

Pobierz instrukcję instalacji i obsługi systemu e-Deklaracje przygotowaną przez Ministerstwo Finansów z serwera Dziennika Internautów (PDF)

Wypełnianie PIT-37 - informacja o błędnym numerze PESEL
fot. - Wypełnianie PIT-37 - informacja o błędnym numerze PESEL
Oprócz informacji zawartych w powyższej instrukcji, zdaniem Dziennika Internautów, istotny jest fakt, że w programie e-Deklaracje sprawdzana jest poprawność wprowadzanych danych: numerów NIP oraz PESEL, a część kwot w zeznaniu obliczana jest automatycznie.
Co istotne, w aplikacji udostępnionej w bieżącym roku usunięty został błąd obecny w e-deklaracjach w 2008 roku pozwalający na użycie błędnego separatora, np. kropki zamiast przecinka, przez co podatnicy często składali e-deklaracje z błędami.

Wypełnianie PIT-37 - podpowiedzi
fot. - Wypełnianie PIT-37 - podpowiedzi
Podczas wypełniania zeznania, gdy nie jesteśmy pewni co należy wpisać w dane pole, wystarczy najechać na nie myszką i odczekać kilka sekund. Wyświetli się wtedy okienko z podpowiedzią, jakie informacje należy wpisać do tego pola. W przypadku, gdy program prosi o połączenie z internetem, naturalnie należy je udostępnić klikając "Pozwól".

PIT-y 2008 - alternatywa dla aplikacji Ministerstwa Finansów

Aby złożyć zeznanie podatkowe przez internet możemy również skorzystać z aplikacji przygotowanej przez IPS Przedsiębiorstwo Informatyczne. Program PITy 2008 jest udostępniany bezpłatnie dla osób rozliczających własne zeznania lub "osób, które bezinteresownie pomagają w rozliczeniach innym podatnikom". Natomiast firmy, urzędy i osoby wypełniające zeznania odpłatnie lub w ramach obowiązków służbowych powinny zakupić odpowiednią licencję.

Ulgi w e-deklaracjach oraz termin rozliczenia

Ważną informacją dla osób rozliczających się elektronicznie jest fakt, iż składając zeznanie w ten sposób mogą skorzystać z takich samych ulg i odliczeń, jak w przypadku tradycyjnego zeznania podatkowego. Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, podatnik ma otrzymać zwrot nadpłaty w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia zeznania. Jak zapewniła redakcję Dziennika Internautów Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów osoby rozliczające się elektronicznie na pewno nie będą czekały na zwrot nadpłaconego podatku dłużej, niż w przypadku osób rozliczających się drogą tradycyjną. Więcej na ten temat w Dzienniku Internautów w publikacji: Kiedy skarbówki rozliczą e-deklaracje?.

Przypomnijmy, że niecały tydzień od rozpoczęcia przyjmowania PIT-37 przez internet bez wymogu kwalifikowanego podpisu, z takiej możliwości skorzystało przeszło 10 tys. osób.


Następny artykuł » zamknij

Darmowe kanały od WUUP.com


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.