Wynajem rusztowań czy ich zakup - co bardziej się opłaca?

23-09-2021, 10:20

Planując remont na wysokości, niezależnie czy będą to prace elewacyjne, naprawa dachu czy wymiana okien, niezbędne jest uzyskanie dostępu do wyższych partii budynku. Należy przy tym pamiętać, iż niedopuszczalne w takiej sytuacji jest korzystanie z wolnostojących drabin, ze względów bezpieczeństwa. Można oczywiście kupić niezbędny system dostępu, lecz niekoniecznie będzie to opłacalne rozwiązanie, dla wielu osób o wiele korzystniejszy będzie wynajem rusztowań.

Rusztowania aluminiowe czy stalowe?

Na rynku można spotkać dwa podstawowe materiały, z których wykonywane są rusztowania: aluminium oraz stal. Podstawową zaletą stosowania stopów lekkich jest obniżenie wagi konstrukcji. Będzie to szczególnie cenne dla osób, które często będą przestawiać rusztowanie. Zysk wagowy może sięgać nawet 30%, co w perspektywie wielokrotnego ustawiania będzie oszczędzało wiele sił pracownikom. Należy jednak pamiętać, iż aluminium jest mniej odporne mechanicznie od stopów żelazistych. W przypadku mocnego uderzenia lub upadku elementu z wysokości należy każdorazowo przeprowadzić ocenę uszkodzenia, gdyż może dochodzić do mikropęknięć. Dodatkowo, w przypadku ekstremalnych naprężeń, stal  będzie zachowywać się plastycznie i giąć, stopy lekkie zaś będą pękać.

Zapewnienie prawidłowego stanu technicznego rusztowania

W czasie użytkowania elementy mogą ulegać naturalnemu zużyciu, jak również uszkodzeniu w związku z nieprzewidzianymi zdarzeniami (np. uderzenie przez ładunek podnoszony dźwigiem). W sytuacji, jeżeli rusztowanie zostało kupione, za ocenę stanu technicznego każdorazowo jest się odpowiedzialnym osobiście, tak samo kwestia wymiany zużytych części. Jeżeli zaś, jest to rusztowanie do wynajęcia, ma się pewność, że sprzęt będzie dostarczony sprawny i przygotowany do pracy. Częściowo odpowiedzialność jest przeniesiona na stronę wyjmującą.

Rusztowanie do wynajęcia - zalety i  wady

Wynajem rusztowań czy ich zakup - co bardziej się opłaca?

Zalety

  • W Polskim prawie wymagane jest posiadanie przeszkolenia do montażu rusztowań w zastosowaniach komercyjnych. Korzystając z najmu, często można liczyć na usługę montażu systemu dostępowego na placu budowy (oraz jego późniejszy demontaż).
  • Kolejną zaletą jest brak konieczności magazynowania rusztowania po zakończeniu prac. W zależności od skali prac można zaoszczędzić dużo powierzchni magazynowej.
  • Transport całego systemu dostępu na plac budowy, w większości wypożyczalni może być zrealizowany przez wynajmującego, a przy dłuższym lub większym najmie na jego koszt.

Wady

  • W przypadku długookresowych prac koszt wynajmu może być większy niż zakup systemu na własność.
  • W przypadku kupna rusztowań, w razie zakończenia prac, system można sprzedać.
  • Nie odpowiada się finansowo za zniszczenie poszczególnych elementów.

Każde rozwiązanie posiada wady i zalety. Podjęcie decyzji o wynajmie rusztowań bądź ich zakupie należy oprzeć na indywidualnej ocenie. Wiele firm oferujących najem, oferuje również sprzedaż, dlatego chętnie będą służyć radą, co jest bardziej opłacalne w danej sytuacji.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wynajem rusztowańtag nolstag nolhtag nf
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: