Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W ostatnich latach świadomość ekologiczna społeczeństwa i przedsiębiorców istotnie wzrosła. Znane są zagrożenia wynikające z emisji dużych ilości dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery. Poza zanieczyszczeniami powietrza na stan naszego zdrowia posiada także zanieczyszczenie wód gruntowych. Ochrona środowiska naturalnego jest problemem ogólnoświatowym. Globalne ocieplenie jest faktem i to obecne pokolenia powinny postarać się je zahamować poprzez odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych, właściwe metody produkcji oraz odpowiednie składowanie i utylizację odpadów.

Wiele osób decyduje się na ekologiczny styl życia segregując odpady czy kontrolując zużycie energii i wody w swoich domach. Świadomość ekologiczna osób zarządzających przedsiębiorstwami także wzrosła, dzięki czemu wiele firm wprowadza do swoich strategii zarządzania koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - z ang. Corporate Social Responsibility). Głównymi obszarami tej idei jest ochrona środowiska i dbanie o szeroko pojęty interes społeczny kreując tym samym dobry wizerunek firmy i dobre relacje z pracownikami, kontrahentami i innymi interesariuszami. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi w 2014 roku, zamieszczonymi w raporcie KPMG "Społeczna odpowiedzialność biznesu: fakty a opinie" to właśnie działania na rzecz środowiska naturalnego są priorytetem dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Największy odsetek przedsiębiorców, bo aż 99% wskazał, iż najważniejszym aspektem dla nich jest recykling oraz odpowiedzialna gospodarka odpadami, a 97% wskazało na ochronę środowiska naturalnego.

Odgórna kontrola przedsięwzięć

Prawo także stoi na straży środowiska naturalnego. Ustawa Prawo Ochrony Środowiska wymaga, aby w przypadku realizacji przedsięwzięć, które mogą w znacznym stopniu oddziaływać na środowisko wydawane były decyzje środowiskowe, będące decyzjami administracyjnymi. Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia mają na celu zminimalizować negatywny wpływ planowanej inwestycji na stan środowiska naturalnego. Wspomniane decyzje muszą być wydane w przypadku przedsięwzięć
mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, do takich przedsięwzięć zalicza się między innymi elektrownie konwencjonalne i jądrowe, składowiska odpadów, inwestycje drogowe, centra handlowe czy garaże i parkingi samochodowe. Są to tylko niektóre kategorie przedsięwzięć objętych tym wymogiem, pełna lista znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, Poz. 1397).

Procedura uzyskania decyzji środowiskowej

Proces uzyskania decyzji środowiskowej różni się dla inwestycji, które należą do kategorii przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko, a przedsięwzięciami potencjalnie znacząco oddziałującymi na środowisko. W przypadku przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko naturalne każdorazowo wymagany jest szczegółowy raport o oddziaływaniu na środowisko (raport ooś). Natomiast wnioskując o decyzję środowiskową odnośnie przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko najpierw przedstawia się Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP), na podstawie której właściwy organ może wydać decyzję lub zlecić wykonanie raportu oddziaływania na środowisko w określonym zakresie.

Uzyskanie decyzji środowiskowej może wydawać się dosyć skomplikowane, dlatego na rynku istnieje wiele firm oferujących kompleksowe usługi w tej dziedzinie.

Konsultacja: www.eko-projekt.com


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik







fot. Freepik



fot. Freepik