Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie - jak wygląda i ile kosztuje?

18-11-2019, 03:39

Coraz więcej obcokrajowców przeprowadza się do Polski i uzyskuje tutaj stały lub czasowy pobyt. Gdy trwa on minimum 185 dni lub dłużej, to warto jeden z dokumentów - prawo jazdy - wymienić na polski. Jak wygląda procedura wymiany, ile kosztuje i trwa?

prawo jazdy

Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia (obecnie AdobeStock)

Po co wymieniać zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Osoby, które posiadają zagraniczne prawo jazdy, ale przebywają na terenie Polski od minimum 185 dni lub dłużej, mogą zdecydować się na wymianę tego dokumentu na polskie prawo jazdy. Skąd ta liczba dni? Od momentu uzyskania stałego lub czasowego pobytu w Polsce zagraniczne prawo jazdy traci ważność po 6 miesiącach. Czemu służy ta wymiana? Z polskim dokumentem można legalnie kierować pojazdami nie tylko w Polsce, ale również na terenie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć w dowolnym, pasującym nam momencie, w godzinach pracy odpowiedniego urzędu. Gdzie złożyć taki dokument? Wszystko zależy od wielkości miasta, w którym mieszkamy. Takim miejscem może być urząd starostwa powiatowego, urząd miasta (w przypadku miasta na prawach powiatu) lub urząd dzielnicy właściwej dla miejsca zamieszkania (w przypadku mieszkańców Warszawy). W przypadku dyplomatów wniosek składa się do warszawskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jakie dokumenty skompletować i jak złożyć wniosek?

Jak złożyć taki wniosek? Złożenie takiego dokumentu jest możliwe na 2 sposoby: można podejść do urzędu i zrobić to osobiście, druga opcja to wysłanie wniosku pocztą.

By złożyć wniosek, należy przygotować komplet niezbędnych dokumentów, a są to:

  • wniosek o wymianę prawa jazdy - jest dostępny w internecie, można go pobrać i wypełnić w domu lub zrobić to w urzędzie,
  • zdjęcie zgodne z wymaganiami dotyczącymi fotografii do prawa jazdy,
  • dowód osobisty lub paszport. W przypadku cudzoziemca paszport, tymczasowe zaświadczenie tożsamości, karta pobytu, polski dokument tożsamości lub zgoda na pobyt tolerowany,
  • kopia zagranicznego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski. Istotne, by tłumaczenie zostało wykonane lub potwierdzone przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

Tłumacz przysięgły - ukraiński, rosyjski lub wyspecjalizowany w innym, potrzebnym w tej sytuacji języku - posiada odpowiednie wykształcenie i kompetencje, by profesjonalnie przetłumaczyć dokument, taki jak prawo jazdy (a także wiele innych - świadectwa ukończenia szkół, akty urodzeń, małżeńskie, dyplomy itp.).

Co w przypadku, gdy na dowodzie osobistym nie ma adresu zameldowania (w nowych dowodach osobistych nie ma takiej informacji)? Należy dodatkowo złożyć dokument, który potwierdzi adres zameldowania - może to być np. zaświadczenie z urzędu gminy o zameldowaniu.

Ile to kosztuje i jak długo trzeba czekać?

Obecnie kwota za wydanie prawa jazdy przez urząd to 100,50 zł. Opłaty można dokonać w kasie urzędu (wówczas potwierdzenie opłaty dołącz do wniosku) lub przelewem na konto urzędu (wówczas e-mail potwierdzający dokonanie przelewu wyślij do urzędu). Poza opłatami, które należy uiścić w urzędzie, od początku 2019 roku obowiązkowa jest również druga opłata - w konsulacie. Opłaty konsularne, według aktualnego cennika, to 30 euro - za poświadczenie zgodności odpisu lub kopii z okazanym dokumentem lub 90 euro - za sporządzenie i poświadczenie zgodności odpisu lub kopii z okazanym jego oryginałem. Jak długo trzeba czekać na polskie prawo jazdy? Licząc od dnia, kiedy urząd otrzyma potwierdzenie danych z zagranicznego dokumentu, co może trwać nawet do kilku tygodni i potwierdzenie wpłynięcia opłaty, jest to 9 dni roboczych.

O tym, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru, można uzyskać informację na stronie PWPW - po podaniu PESEL-u oraz imienia i nazwiska sprawdź, na jakim etapie jest twój wniosek. Odbiór - podobnie jak w przypadku złożenia wniosku - jest możliwy na 2 sposoby: osobiście w urzędzie (wówczas wymagany jest dowód osobisty lub paszport oraz zagraniczne prawo jazdy) lub pocztą (wówczas przed odbiorem należy wysłać zagraniczne prawo jazdy do urzędu).

Wymiana prawa jazdy w Krakowie

Jeśli chodzi o Kraków, to wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie załatwia się w Wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców (Referat Praw Jazdy). Do wniosku należy dołączyć fotografię, kopię zagranicznego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem, dowód opłaty oraz dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości osoby składającej wniosek. W przypadku cudzoziemców dodatkowym dokumentem, który należy złożyć, jest kopia karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu, który potwierdzi, że osoba posiada prawa pobytu na terenie Polski lub studiuje tutaj od minimum 6 miesięcy.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: