Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wykopy są nieodzownym elementem każdej budowy. Począwszy od tych niewielkich, gdzie wykonuje się tylko niewielkie wykopy pod fundamenty, do tych największych, w przypadku których przygotowuje się również przestrzeń na podziemne parkingi, piwnice itd. Aby jednak praca mogła zostać wykonana bezpiecznie oraz zgodnie z prawem, wykopy należy odpowiednio zabezpieczyć.

Geotechnika – dlaczego badania gruntu przed wykonaniem wykopów są konieczne?

Współczesna nauka oferuje wiele narzędzi, które pozwalają nam na dość dokładne określenie właściwości gruntu przed wykonaniem wykopów. Najważniejszym z nich są badania geotechniczne. Dzięki nim możemy zdobyć szczegółowe informacje na temat zwięzłości gruntu, rodzaju gleby, głębokości, na jakiej znajduje się podłoże skalne i jego właściwości, przepuszczalności, poziomu wód gruntowych. Do czego właściwie te informacje będą nam potrzebne? Okazuje się, że mają one bardzo duże znaczenie. Badania wód gruntowych i przepuszczalności gleby pozwalają na przykład na dobranie odpowiedniej metody izolowania i zabezpieczania fundamentów budynku. Badanie zagęszczenia jest jeszcze ważniejsze – dzięki niemu można uwzględnić w projekcie fundamenty właściwego typu. Badania gruntu pozwalają również na właściwe wykonanie i zabezpieczenie wykopów na placu budowy.

Dlaczego konieczne jest zabezpieczanie wykopów?

Wykonanie i zabezpieczanie wykopów na placach budowy

Zabezpieczanie wykopów jest ważne z kilku powodów. Współczesne budownictwo to dziedzina życia obwarowana wieloma przepisami prawa, które stoją na straży między innymi bezpieczeństwa pracowników. Właściwie wykonane zabezpieczenie pozwala na uniknięcie osuwania się gruntu. Dzięki temu można nawet wykonywać wykopy o ścianach całkowicie pionowych, co jest istotne ze względu na ograniczoną przestrzeń i koszty wykonania prac. Odpowiednio zabezpieczone wykopy to również gwarancja tego, że wykonanie podziemnych części budynku będzie przebiegało w sposób niezakłócony przez osuwającą się ziemię. W niektórych przypadkach odpowiednie zabezpieczenie jest ważne również ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, które zbierają się w wykopie, a które znacząco utrudniają budowę.

Najpopularniejsze metody zabezpieczania wykopów

Najczęściej stosuje się trzy podstawowe metody zabezpieczania ścian wykopów, które różnią się rodzajem użytego w tym celu materiałów. Oczywiście każda z tych metod ma swoje rozliczne warianty, które znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach. Zdecydowanie najbardziej popularne jest zabezpieczanie drewnem, a przede wszystkim metoda deskowania wykopów. W praktyce sposób ten sprawdza się zarówno przy wykopach płytkich, jak i głębokich i jest stosowany na budowach prawie każdej wielkości. Na wielu budowach stosuje się również zabezpieczenia stalowe, najczęściej w postaci rozpór śrubowych i profilowanych dyli szalunkowych. Trzecią metodą jest użycie do budowy zabezpieczeń elementów wykonanych z żelbetu. Mogą to być na przykład pale na stałe betonowane w gruncie albo brusy żelbetowe. Wszystkie ze stosowanych metod mają swoje zalety, ale również wady, dlatego też ich użycie jest najczęściej ograniczone do konkretnych warunków i sytuacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. DALL-Efot. DALL-E

fot. DCStudiofot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag wykopytag plac budowytag nolstag geotechnikatag budowa