Wszywka alkoholowa Esperal Warszawa - sprawdzona metoda na walkę z alkoholizmem

14-06-2021, 18:20

Poprawnie przeprowadzane leczenie alkoholizmu, aby przyniosło dobre efekty i liczne korzyści Pacjentowi powinno być procesem długotrwałym, pracochłonnym o dużej skuteczności. Prawda jest taka, że wielu alkoholików nie ma świadomości tego, iż alkoholizm można jedynie zaleczyć, a nie wyleczyć całkowicie. Załamanie abstynencji wbrew pozorom jest chwiejne, czasami wystarczy jeden impuls, aby przerwać wieloletnią abstynencję. Z tego powodu, niestety, alkoholikiem zostaje się do końca życia. W procesie leczenia ważne jest również wsparcie ze strony bliskich osób, a także profesjonalna opieka lekarzy i terapeutów.

Esperal jest lekiem, który przeznaczony jest do implantacji chirurgicznej pod powięziowej. Jego substancją czynną jest organiczny związek Disulfiram. Jest on wykorzystywany w przypadku leczenia choroby alkoholowej. Zaliczany jest do farmakologicznej metody awersyjnej. Stosowany jest w celu upośledzania metabolizmu alkoholu u danego Pacjenta. Potocznie zabieg z jego użyciem nazywa się wszywką alkoholową.

Wszywka alkoholowa - jak działa

Same składniki tabletki Esperal są całkowicie neutralne i bezpieczne dla człowieka, o ile zachowuje on abstynencję. W takim przypadku w żaden sposób nie wywoływane są skutki uboczne, a sama wszywka alkoholowa Warszawa jest całkowicie niewyczuwalna. Aktywność Disulfiramu występuje kiedy wejdzie on w reakcję w alkoholem, będąc czynnikiem reakcji disulfiramowej, powodującej szereg nieprzyjemnych skutków. Może dojść do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. wątroby, trzustki, ale także Pacjent odczuwa:

  • Ogólne złe samopoczucie,
  • Zaczerwienienie skóry,
  • Ból i zawroty głowy,
  • Dolegliwości układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka,
  • Kołatanie serca,
  • Stany lękowe.

Znane są również przypadki zgonu. Z tego powodu lekarz zawsze informuje Pacjenta o konsekwencjach jego decyzji związanej z poddaniem się zabiegowi zaszycia alkoholowego.

Dla kogo jest wszywka alkoholowa?

Włączenie Disulfiramu do leczenia choroby alkoholowej poleca się osobą, które wykazują trudności w samodzielnym zaprzestaniu picia. Jeżeli dostrzegasz u siebie lub u osoby dla siebie bliskiej negatywny wpływ alkoholu na jakikolwiek aspekt życia należy podjąć zdecydowane działania aby stan ten powstrzymać lub nawet cofnąć. Bardzo często alkoholizm degraduje ogół funkcjonowania człowieka. Powoduje problemy na gruncie rodzinnym, ekonomicznym, zawodowym, społecznym oraz zdrowotnym. Należy jednak zwrócić uwagę, iż alkoholizm może dotknąć każdą osobę, niezależnie od jej statusu społecznego. Z tego powodu tak bardzo szkodliwe są stereotypu dotyczące osób zmagających się z chorobą alkoholową.

Podjęcie decyzji o leczeniu kierując się na zabieg zaszycia alkoholowego stanowi jeden z pierwszych kroków świadomej walki ze swoimi słabościami.

Zanim człowiek podda się podaniu Esperalu warto aby odzwyczaił swój organizm od alkoholu i oczyścił go poprzez odtruwanie alkoholowe.

Zdarza się jednak, że Pacjenci wstydzą się faktu rozpoczęcia leczenia. Często obawiają się stygmatyzacji i ostracyzmu. Zupełnie niepotrzebnie – jest to powód do dumy i zadowolenia z siebie.

Ile tabletek Esperalu się wszywa?

Dawka leku dobierana jest przez lekarza indywidualnie pod możliwości, warunki i potrzeby Pacjenta w oparciu o takie czynniki jak jego wiek, waga, ogólny stan zdrowia, stopień choroby alkoholowej oraz przewidywane efekty leczenia.

Wszycie Esperalu - jak wygląda zabieg?

Wszywkę alkoholową implantuje się poprzez chirurgiczny zabieg przeprowadzany przez specjalistę. Podstawowym warunkiem jaki powinien spełniać Pacjent przed zabiegiem to zachowanie minimum 48 godzinnej abstynencji. Sam lek Disulfiram nie wykazuje wpływu na organizm danej osoby. Wszelkie skutki jego działania widoczne są jedynie w momencie łączenia go z alkoholem, wywołując negatywne dla samopoczucia konsekwencje.

Na początku lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad medyczny z daną osobą. Istnieje również możliwość wykonania badań diagnostycznych, o ile lekarz będzie tego wymagać. Jeżeli nie są stwierdzone przeciwwskazania, lekarz przystępuje do procedury zaszycia. Podaje znieczulenie miejscowe, a kiedy zaczyna ono działać, rozcina skórę Pacjenta i z użyciem sterylnych narzędzi umieszcza głęboko w mięśniu odpowiednią dawkę leku. Zazwyczaj lek podawany jest w okolicy pośladkowej ze względu na możliwość zachowania wysokiego poziomu dyskrecji, jednak Pacjent może wskazać inne miejsce. Rana jest zszywana, zakładany jest opatrunek i podawane antybiotyki w celu wyeliminowania ryzyka infekcji drobnoustrojami. Sama rana goi się szybko, jednak należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny i regularnego zmieniania opatrunku w domu. Okres rekonwalescencji zazwyczaj jest krótszy niż 14 dni.

W specjalistycznych placówkach każdy Pacjent otrzymuje zaświadczenie świadczące o przebytym zabiegu, a także certyfikat oryginalności leku, poświadczający legalność źródła, z jakiego pochodzi.

Ze względu na małą inwazyjność zabiegu tuż po nim można wrócić do swoich codziennych zajęć, jednak zaleca się unikanie ciężkiej pracy fizycznej, ponieważ nadmierny wysiłek może spowodować przemieszczanie się tabletki.

Wszywka aktywna jest przez około rok.

Co daje wszywka alkoholowa?

Korzyści wynikające ze wspierającego oddziaływania Esperalu można wymieniać bez końca. Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać, iż wszywka umożliwia długotrwałą trzeźwość, a także lepszą i przede wszystkim zdrowszą przyszłość. Zaszycie alkoholowe jest dużym i znaczącym krokiem w stronę pokonania uzależnienia. Jest to szansa na zachowanie trzeźwości nawet przez rok lub dłużej, o ile Pacjent będzie szczerze tego chciał. Terapia awersyjna skutecznie zniechęca i odstrasza przed sięganiem po kolejną dawkę alkoholu ze względu na dyskomfort związany ze skutkami ubocznymi tej formy leczenia. Zaleca się jednak prowadzenie innych działań terapeutycznych, takich jak np. psychoterapia, aby Pacjent miał możliwość przepracowania własnych słabości i mechanizmów działania choroby.

Kto może poddać się zabiegowi?

Zabiegowi może poddać się każda pełnoletnia osoba, która nie może samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem, u której nie stwierdzono przeciwwskazań do zabiegu. O kwalifikacji i dopuszczenia danej osoby do procedury implantacji wszywki zawsze decyduje lekarz. Dodatkowo ważne jest udzielenie pisemnej zgody na zabieg. Pacjent musi wykazywać się wiedzą na temat sposobu działania farmakologicznej metody awersyjnej, wszelkich powikłań i konsekwencji łączenia Disulfiramu z etanolem. Przed zabiegiem należy podpisać stosowane dokumenty poświadczające posiadanie tej wiedzy.

Jak zachowywać się po zabiegu?

Przede wszystkim należy zachować higienę, a także w razie wszelkich niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Warto również skorzystać z szerokiej oferty działań antyalkoholowych, takich jak np. psychoterapia, czy spotkania grup samopomocowych typu AA. Tego typu wsparcie jest nieocenione szczególnie w momencie kiedy przymusowa abstynencja wywołana aktywności substancji czynnych wszywki ustają i Pacjent próbuje radzić sobie samodzielnie.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag wszywka alkoholowatag nowptag nols


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.