Zwyczajny, sfermentowany sok z jabłek? Skrzyżowanie soku z musującym winem? A może jeszcze coś innego? Cydr zyskał ogromną popularność i podbił serca wielu konsumentów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co to właściwie jest i jak się go wyrabia? Co zrobić, aby smakował jeszcze lepiej? Czy jest zdrowy? To pytania, które często sobie zadajemy, delektując się niepowtarzalnym smakiem tego orzeźwiającego napoju. Spróbujemy dzisiaj na nie odpowiedzieć!
Choć dawniej do wyrobu tego napoju używano wyłącznie specjalnej odmiany jabłek cydrowych, dzisiaj w tej roli równie wyśmienicie sprawdzają się praktycznie wszystkie gatunki deserowe. Po zebraniu jabłek przeprowadza się ich selekcję oraz starannie myje. Następnie świeżo tłoczony sok z owoców poddaje się naturalnej fermentacji, która powinna przebiegać wyłącznie w niskiej temperaturze. Odpowiednio długie leżakowanie odpowiada za późniejszy, niezapomniany smak jabłecznika.
Następnie, w zależności od rodzaju cydru, zostaje on przefiltrowany lub nie. Delikatnie musujący napój trafia do butelek opatrzonych stosowną etykietką oraz banderolą świadczącą o tym, że mamy do czynienia z napojem alkoholowym.
Delikatnie wytrawny, lekko kwaskowaty, z pewną dozą słodyczy – tak w skrócie możemy opisać smak cydru. To właśnie ta kwaśna nuta w połączeniu z przyjemnie musującym doznaniem sprawia, że najchętniej sięgamy po jabłecznik latem. Dobrze schłodzony staje się wyjątkowo orzeźwiającym trunkiem, cenionym nawet podczas największych upałów – zwłaszcza że zawiera mniej alkoholu niż przeciętne piwo!
Za co tak bardzo kochamy cydr? Przede wszystkim za smak, który – w zależności od gatunku jabłek – może być niejednorodny. Delektując się nim, poczujemy cały wachlarz doznań smakowych: od urzekającej słodyczy, poprzez rześką kwaskowatość twardych i świeżych jabłek, aż po nuty delikatnie cierpkie oraz głęboko korzenne. Występuje w wersji wytrawnej (fr. brut, ang. dry), półwytrawnej (fr. demi-sec, ang. medium dry) lub słodkiej (fr. doux, ang. sweet). Warto wiedzieć, że występujący w napoju naturalny osad świadczy o najwyższej jakości trunku. Istnieje również ceniony przez koneserów cydr niefiltrowany.
W jaki sposób podawać jabłecznik, aby wydobyć z niego wszystko, co najlepsze? Przede wszystkim, serwując cydr powinniśmy zadbać o to, aby go przedtem porządnie schłodzić. Napój najlepiej podawać w wysokiej szklance – piwnym pokalu lub kielichu na krótkiej nóżce. Istnieje również cała pula drinków i koktajli na bazie cydru, co daje nieskończone możliwości tworzenia coraz to nowszych wariacji. Aby odmienić jego smak i sprawić, by stał się jeszcze bardziej orzeźwiający, wystarczy, że serwując napój, dodamy listek świeżej mięty.
Jabłkowy trunek może z powodzeniem służyć jako zastępstwo spowszedniałego już nieco piwa. Równie doskonale sprawdzi się w duecie z wieloma potrawami – rewelacyjnie wzbogaci smak zarówno dań mięsnych i rybnych, jak i wegetariańskich. Przystawką idealnie pasującą do cydru są sery pleśniowe, takie jak chociażby popularny camembert czy brie. Kwaskowa nuta napoju doskonale komponuje się też z wieloma deserami, sprawia bowiem, że żadnym nie będziemy w stanie się zasłodzić. Dla wszystkich smakoszy jabłek, doskonałym wyborem będzie np. szarlotka lub naleśniki na słodko z jabłkami i cynamonem. Cydr dodatkowo wzmocni ich smak, sprawiając, że na kilka chwil zatopimy się w rozkoszach podniebienia!
Oprócz niekwestionowanych walorów smakowych, cydr posiada również całe mnóstwo dobroczynnych dla organizmu właściwości. Zawarte jabłkach antyoksydanty, takie jak flawonoidy, triterpenoidy, polifenole oraz antocyjany wykazują silne działanie przeciwutleniające. Skutecznie zwalczają krążące w organizmie wolne rodniki, tym samym spowalniają starzenie się komórek, powodują wzrost tzw. dobrego cholesterolu (HDL) oraz przeciwdziałają powstawaniu takich schorzeń, jak jaskra, miażdżyca czy choroba Parkinsona.
Jakie jeszcze właściwości kryją się w orzeźwiającym napoju? Cydr zawiera m.in. kwercetynę, która oprócz działania przeciwutleniającego, wykazuje również silne właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe a także wzmacnia układ krwionośny i obniża ciśnienie krwi. Ponadto hamuje wydzielanie histaminy, przez co wykazuje działanie antyalergiczne.
Innym składnikiem występującym w jabłkach, o którym także warto wspomnieć, jest kwas ursolowy działający przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie oraz… wzmacniająco na układ immunologiczny. Oprócz tego, jabłka zawierają potas, poprawiający pracę mięśni oraz układu nerwowego, wraz z sodem regulujący gospodarkę elektrolityczną organizmu, a także żelazo i wapń, witaminy: A, C, E oraz witaminy z grupy B.
Na koniec dobra wiadomość dla pań, które również zasmakowały w delikatnym smaku cydru – mogą delektować się nim bez obaw o figurę. W przeciwieństwie do wina czy piwa, jabłecznik wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym, a jedna szklanka napoju to zaledwie 80 kCal. Smacznego!
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Polscy programiści będą rozwijać platformę do tworzenia aplikacji bez kodowania
|
|
|
|
|
|