Wszystko, co musisz wiedzieć o antybiotykach

06-05-2019, 18:48

Antybiotyki to substancje zwalczające infekcje bakteryjne przez hamowanie ich wzrostu i podziałów. Antybiotyki dzieli się na wiele klas i grup ze względu na ich molekularne działanie i wpływ na komórkę bakteryjną. Głównym zadaniem tych substancji jest neutralizacja czynnika chorobotwórczego bez wpływu na organizm gospodarza.

antybiotyki

Jak powstają antybiotyki?

Pierwsze odkrycie antybiotyku w postaci penicyliny miało miejsce w 1928 r. przez szkockiego naukowca i lekarza Alexandra Flaminga. Wydarzenie to zrewolucjonizowało ówczesną medycynę i stało się prekursorem dla dzisiejszych antybiotyków. Naturalnie antybiotyki produkowane są przez niektóre rodzaje grzybów oraz bakterii, dla których nie są szkodliwe. W dzisiejszych czasach antybiotyki produkowane są na skalę masową w laboratoriach metodą syntez chemicznych lub biotechnologicznych.

Kiedy stosować antybiotyki?

Antybiotyki to substancje wydawane na receptę przez lekarza. Stosowane są wyłącznie w uzasadnionych przypadkach w celu leczenia chorób o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W zdecydowanej większości antybiotyki przepisywane są przez lekarza bez wykonania posiewów materiału od chorego. Natomiast wykonuje się je w przypadku, kiedy należy ściśle określić rodzaj bakterii wywołującej chorobę. Najczęściej używane są podczas leczenia zapalenia gardła, płuc, zatok nosa, czy ucha. Należy podkreślić, że antybiotyki nie zwalczają chorób wirusowych. Jedynie mogą być stosowane w przypadku istnienia ryzyka nadkażenia choroby wirusowej przez bakterie.

Jak stosować antybiotyki?

Antybiotyki zazwyczaj przyjmuje się doustnie, najlepiej popijając szklanką wody. Natomiast stosowanie razem z posiłkami lub przed powinno być określone w ulotce dołączonej do leku. Bardzo ważne jest, aby podczas leczenia nie pominąć żadnej dawki antybiotyku i stosować go przez okres zalecony przez lekarza. Dodatkowo antybiotyk należy zażywać w ściśle określonych porach dnia- najczęściej co 8 lub 12 godzin. W ten sposób znacznie zwiększamy szansę na wyleczenie danej choroby. Ponadto bardzo istotne jest, aby antybiotyków nie nadużywać, lecz korzystać z nich tylko wtedy, jeżeli istnieje uzasadniona potrzeba. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu szczepów bakterii opornych na ich działanie.

Antybiotyki niszczą florę jelitową

Wśród wielu zalet antybiotyków istnieją także negatywne skutki ich działania. Wśród najbardziej powszechnych jest niszczenie naturalnej flory bakteryjnej występującej w jelitach. Z tego powodu podczas antybiotykoterapii zaleca się jednoczesną suplementację probiotyków. Są to preparaty zawierające różnorodne kultury bakterii ochraniające przewód pokarmowy przed ewentualnym spustoszeniem wywołanym przez antybiotyk. Bakterie probiotyczne jak np. Lactobacillus wpływają na zwiększenie pozytywnej mikroflory jelitowej. Posiada je preparat z żywymi kulturami bakterii Dicoflor. W przypadku ominięcia stosowania probiotyku można doświadczyć poważnych powikłań jak np. biegunka poantybiotykowa, zakażenia grzybicze, a także poważne zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag antybiotyk
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: