Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że wszawica to choroba, która obecnie już nie atakuje. Tymczasem wszy wciąż można znaleźć zarówno u dzieci jak i dorosłych. Należy jednak pamiętać, że dzięki nowym metodom i środkom radzenia sobie z pasożytami wszawicę można stosunkowo łatwo i szybko wyleczyć.

Wszawica – przyczyny, szkodliwe mity

Można wyróżnić trzy rodzaje wesz – wesz głowową, łonową i odzieżową. Najczęściej mamy do czynienia z pierwszym rodzajem pasożyta, najrzadziej – z ostatnim, który występuje głównie u ludzi bezdomnych lub żyjących w skrajnie złych warunkach. Z tego względu wszawica (niezależnie od rodzaju) jest kojarzona z biedą i brakiem jakiejkolwiek higieny, co jest szkodliwym mitem. Np. wszawica głowowa atakuje bez względu na poziom czystości, co oznacza, że choroba może dotknąć osoby o każdym statusie społecznym i w każdym wieku. Wszawica atakuje wprawdzie najczęściej dzieci w wieku 3-12 lat, jednak nie oznacza to, że osoby dorosłe mogą czuć się bezpiecznie. Warto zwrócić także na statystyki zachorowalności, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania – najczęściej na wszawicę cierpią osoby pochodzące z dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, a nie z małych miejscowości i wsi (jak sądzono do tej pory). Mity o wszawicy są szkodliwe ze względu na stygmatyzowanie chorych – stereotypy czynią z wszawicy wstydliwy problem, z którym chorzy – nie chcąc się ujawnić – zostają całkowicie sami.

Jak dochodzi do zarażenia?

Do zarażenia może dojść…właściwie wszędzie. Wesz wprawdzie nie jest tak skoczna jak pchła, ale również potrafi się przemieszczać – np. w środkach komunikacji zbiorowej, gdy dużo ludzi znajduje się bardzo blisko siebie. Częściej jednak wszy atakują podczas kolonii, obozów czy w salach zabaw, czyli wszędzie tam, gdzie są dzieci mające ze sobą bardzo bliski kontakt – nierzadko maluchy stykają się główkami, co znacząco ułatwia wszom przemieszczanie się. Co ważne – wszy mogą przemieścić się także za pośrednictwem takich przedmiotów jak grzebienie, szczotki czy inne akcesoria do włosów.

Wszawica: leczenie

Jak najszybciej pozbyć się wszy? Wszystko zależy od rodzaju pasożyta. Jeśli zauważymy, że zaatakowała nas wesz głowowa, należy jak najszybciej udać się do apteki, gdzie można kupić preparaty zwalczające wszy bez żadnej recepty. Istnieje również możliwość zamówienia odpowiedniego aparatu przez Internet. Najczęściej preparat na wszy ma postać szamponu lub pianki; substancję należy nałożyć na włosy/skórę głowy zgodnie z zaleceniami producenta. Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków – np. roztworu ciepłej wody z octem. Gnidy można też wyczesać gęstym grzebieniem, który po zakończeniu zabiegu należy dokładnie wyparzyć i zdezynfekować.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:










fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy