Składając coroczne zeznanie podatkowe, wielu Polaków wybiera wspólne rozliczenie z małżonkiem. Może to znacząco obniżyć wysokość podatku należnego fiskusowi od obojga małżonków, przy czym jest to korzyść jedynie wspólna, bo podatek zostanie naliczony od wspólnego dochodu małżonków podzielonego przez dwa i przez dwa pomnożony. Nie każde małżeństwo i nie zawsze może jednak sięgnąć po wspólne rozliczenie i program PIT.
Czy to się opłaca?
Często tak – zwłaszcza wtedy, gdy istnieją duże różnice w dochodach osiągniętych przez małżonków. Może tak być, gdy jedno z nich nie pracuje albo zarabia niewiele, a drugie osiągnęło wysokie dochody. Niewielkie lub żadne znaczenie będzie miała wspólna deklaracja podatkowa, jeśli małżonkowie zarobili w 2017 roku podobne kwoty. Wspólny PIT chroni bowiem przed naliczeniem wysokiego podatku temu z małżonków, który zarobił wiele: podatek liczony jest niejako od średniej zarobków obojga.
Nie wszystkie małżeństwa tak mogą
Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby można było zastosować program PIT w celu wspólnego rozliczenia. Pierwszy z nich to pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy 2017. Wspólnego PIT-a nie złoży więc młode małżeństwo, które np. istnieje dopiero od lutego 2017 r. Podobnie jest z małżeństwami, wobec których w 2017 roku został prawomocnie orzeczony rozwód albo separacja.
Wspólne pieniądze, wspólny podatek
Drugim warunkiem jest istnienie przez cały rok 2017 małżeńskiej wspólności majątkowej. Małżeństwa z tzw. intercyzą, a więc rozdzielnością majątkową, nie mogą się wspólnie rozliczać – także wtedy, jeśli do jej podpisania doszło w ciągu roku 2017. Ponadto żaden z małżonków nie może być opodatkowany podatkiem liniowym 19%, ryczałtowym ani tonażowym.
Śmierć jednego z małżonków nie jest przeszkodą do wspólnego rozliczenia: program PIT 2017 pozostały przy życiu małżonek może wypełnić, deklarując rozliczenie wspólne, jeżeli owdowiał w roku 2017 albo stało się to już w roku 2018, ale jeszcze przed złożeniem zeznania podatkowego.
Usiądźmy razem przy komputerze
Już od dawna wiadomo, że nie ma sensu męczyć się nad ręcznym wypełnianiem formularza PIT 2017. Program komputerowy zrobi to o wiele szybciej i bez błędów obliczeniowych. Dobrze, jeśli do komputera zasiądą oboje małżonkowie. Program do PIT 2017 jest tak łatwy w obsłudze, że nie stracą zbyt wiele czasu także wtedy, jeśli zeznanie wypełnią w dwóch wersjach: razem i osobno. Będą wtedy wiedzieli, czy wspólne rozliczenie rzeczywiście im się opłaca i ile na nim zaoszczędzą.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|