Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Work-life fit - co nowy trend zmieni na rynku pracy? Polscy pracodawcy jak Musk?

08-06-2022, 07:51

Podstawą Work-life fit jest otwarcie pracodawców na różnorodne formy świadczenia pracy, tak aby pracownicy mogli decydować o tym, kiedy i skąd pracują. Dzięki temu mogą lepiej łączyć prywatne cele z karierą. Część pracodawców jak i pracowników uważa jednak, że większa elastyczność oznacza mniejszą wydajność.

Według raportu „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, przygotowanego przez SW Research na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place 17% polskich firm chciałaby wdrożenia systemu pracy Work-life fit, a 9% uważa, że w ich organizacjach już obowiązuje taki model pracy. Co może dać ten rodzaj innowacyjności? Korzyści, jakie dostrzegają zwolennicy Work-life fit, są różnorodne: bardziej wypoczęci pracownicy (62%), bardziej produktywni pracownicy (48%), mniej konfliktów w pracy (48%) oraz oszczędności związane z prowadzeniem biura (38%).

Większa elastyczność zmniejsza wydajność?

Innego zdania są pracodawcy, którzy obawiają się, że większa elastyczność oznacza mniejszą wydajność. Ostatnim przykładem, który obrazuje ten trend jest szeroko komentowany komunikat Elona Muska do menedżerów Tesli, w którym napisał, że "każdy, kto chce wykonywać pracę zdalną, musi przebywać w biurze przez minimum 40 godzin tygodniowo lub odejść z firmy.

Pracodawcy chcą mieć "na oku" swoich pracowników, bo często to jedyna forma kontroli ich wydajności jakie dane firmy znają. Świadczy to w dużej mierze o braku zaufania, że inny model pracy, niż stacjonarny może dawać lepsze wyniki.

Co polscy pracownicy sądzą o efektywności?

work life fit, work life balance, praca zdalna, praca hybrydowa

Jak wynika z badania SW Research wykonanego na zlecenie Talent Place: 32,5% uważa, że najlepiej sprawdza się praca w biurze, 28,2% - poza biurem, a 39,3%, dochodzi do wniosku, że oba rodzaje pracy mają taką samą efektywność. Ci, którzy docenili zalety pracy z innego miejsca niż biuro chcieliby większej elastyczności. Jednak w Polsce pracodawcy nadal rzadko zostawiają swoim pracownikom możliwość wyboru modelu pracy. W co drugiej badanej firmie (51%) każdy pracownik ma odgórnie ustalony model pracy. W innych firmach możliwość wyboru (np. praca zdalna, stacjonarna, hybrydowa) zależy od stanowiska (39%), a tylko w co dziesiątej (10%) każdy pracownik może wybrać model pracy.

Dla pracodawców stawiających na pracę z biura elastyczne modele miejsca oraz czasu pracy staną się benefitami. Będą dotyczyć tylko tych pracowników, których występuje wysoki deficyt na rynku, a których firmy obawiają się stracić ze względu na wysoki koszt i długi czas ich rekrutacji.

Work-life fit fundamentem kultury organizacyjnej

Nowy trend na rynku pracy Work-life fit, którego prekursorem w Polsce jest Talent Place pokazuje, że są firmy na świecie, które większą elastyczność stawiają jako fundament swojej kultury organizacyjnej. Uważają, że dopasowanie pracy do stylu życia i potrzeb pracownika to przyszłość. Dzięki temu mogą oni łączyć hobby i pracę, realizując projekty z dowolnego miejsca na świecie, a np. rodzice pozwolić sobie na więcej czasu dla siebie i dzieci.

Work-life fit jest częścią większego zjawiska GIG economy, czyli gospodarki opartej o freelancerów realizujących projekty w elastyczny sposób. W Talent Place 70% pracowników firmy stanowią rekruterzy działający w tym modelu. Aż 90% z nich to kobiety, w tym mamy, dla których ten model współpracy jest bardzo atrakcyjny ze względu na większą ilość czasu jaki mogą poświęcić wychowaniu swoich dzieci.

Na światowych rynkach pracy nastąpi wkrótce weryfikacja, które zasady organizacji pracy mają większą przyszłość. Etat i praca w biurze? A może GIG economy i elastyczność? Z pewnością zwycięsko z tej rywalizacji wyjdą te firmy, których model współpracy przyciągnie pracowników przynoszących większą wartość i przychody dla swoich firm.

Przemysław Kadula, CEO Talent Place


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik