Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiele osób ma problem z rozróżnieniem witaminy D3 od witaminy D. Warto zatem wytłumaczyć, że witamina D to po pierwsze hormon steroidowy, a po drugie – składa się na niego kilka cała grupa witamin (w tym aktywna witamina D3). Spośród elementów składowych witaminy D to D3 jest najważniejsza, dlatego w wielu publikacjach stawia się znak równości między witaminą D a D3. Dzieje się tak też dlatego, że witamina D3 ma przeważający wpływ w podwyższaniu całkowitego stężenia witaminy D w organizmie.

Witamina D3 – jak naprawdę powstaje? Źródła D3

Witamina D3 (cholekalcyferol) jest „produkowana” w ludzkim organizmie lub dostarczana wraz z pożywieniem. Większość witaminy D3 jest syntetyzowana z cholesterolu, pod wpływem ekspozycji skóry na światło słoneczne. Witamina D3 znajduje się jeszcze w tłustych rybach (np. makrela, sardynka), mleku, w żółtym serze i w żółtkach jaj, a także tranie i w wątrobie (dla porównania – witamina D2, również „składnik” witaminy D, występuje w rzadko spotykanych grzybach), jednak w niewielkiej ilości. Funkcją witaminy D3 jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu (co wspomaga proces wchłaniania pierwiastków w jelitach), ma również ogromny wpływ na mineralizację kości.

Objawy niedoboru D3, D3 a przedawkowanie

Mimo, że D3 jest teoretycznie łatwo dostępna (ekspozycja skóry na światło słoneczne umożliwia jej syntezę), to wciąż wiele osób cierpi na jej niedobór. Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D3 tylko z pożywienia jest właściwie niemożliwe, dlatego zalecana jest suplementacja (mogą to być preparaty w kapsułkach albo np. tran). Z tego względu przedawkowanie witaminy D3 jest mało realne i następuje po przekroczeniu stężenie 2000 jednostek na dobę (tym samym przedawkowanie musi wiązać się ze znacznym przekroczeniem dawki zalecanej przez producenta). Jeśli jednak tak się stanie, mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka i bóle głowy czy oczu. Groźniejszy dla zdrowia jest długotrwały niedobór witaminy D3 – oprócz utraty apetytu, bezsenności, bólów kostno-stawowych, zmniejszenia siły mięśni, może dojść nawet do zaburzeń pracy układu immunologicznego i nerwowego. Uważa się nawet, że brak odpowiedniej ilości witaminy D3 przyczynia się do wystąpienia depresji czy chorób autoimmunologicznych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy