Wirtualny teleskop od Microsoftu

13-05-2008, 10:46

Microsoft udostępnił publiczną wersję beta swojego wirtualnego teleskopu - aplikacji WorldWide Telescope. Miłośnicy astronomii mają kolejne darmowe narzędzie do obserwowania nieba.

WorldWide Telescope to program, który oferuje możliwość oglądania obrazów z obserwatoriów umieszczonych na ziemi oraz w przestrzeni kosmicznej. Narzędzie adresowane jest do astronomów amatorów oraz do nauczycieli, którzy chcieliby uatrakcyjnić lekcje.

W czasie poruszania się po niebie użytkownik ujrzy miniaturki obiektów, które można obejrzeć w powiększeniu. Wykorzystane przez program obrazy pochodzą m. in. z teleskopów Hubble'a, Spitzera i Chandra.

W celu orientacji dodano funkcję Sky Ball, która reprezentuje pole widzenia za pomocą żółtej powierzchni. Istnieje też mechanizm reprezentowania wielkości pola widzenia w odniesieniu do granic danej konstelacji. Użytkownik może również obserwować niego z określonej lokalizacji na ziemi.

Program udostępnia również "wycieczki z przewodnikiem" oraz możliwość tworzenia takich wycieczek we własnym zakresie. Mogą mieć one charakter prostych prezentacji, lub bardzo dokładnych opracowań z muzyką i dodatkowymi obrazami.

Funkcjonalności i możliwości. Obejmują one m. in. dostęp do informacji z Wikipedii, NASA i in.

Program jest całkowicie bezpłatny. Wymaga połączenia z internetem i 1 GB na twardym dysku, choć zalecane jest 10 GB (do niektórych funkcjonalności offline) . Wymagany system to Windows XP SP 2 lub Windows Vista. Wymagane jest zainstalowanie Microsoft DirectX 9.0c (lub nowszy) oraz .NET Framework 2.0 (lub nowszy). Inne wymagania: procesor 2 Ghz, 2GB RAM, karta graficzna z akceleracją 3D i 128 MB RAM, monitor 1024 x 768.

Program zachwalał m. in. Bill Gates. Ma on nadzieje, że "połączenie terabajtów informacji" z oprogramowaniem łatwym w użyciu zainspiruje młodych ludzi do zainteresowania się astronomią".

WorldWide Telescope nie jest jedynym darmowym programem oferującym możliwość oglądania nieba. Google już w sierpniu ubiegłego roku udostępniła rozszerzenie Sky do programu Google Earth. Umożliwia ono wyświetlanie informacji o niebie i oglądanie obrazów, również z teleskopu Hubble'a.


Następny artykuł » zamknij

Opera Mini 4.1 już jest

Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy