Więzienie za linki

21-10-2011, 07:51

Tak orzekł, wbrew decyzji sądu pierwszej instancji oraz innych sądów w analogicznych sprawach, sąd apelacyjny w hiszpańskim mieście Vizcaya. Administratorzy dwóch serwisów P2P mają nie tylko zapłacić grzywnę, ale spędzą także rok w więzieniu.

Hiszpański sąd apelacyjny w mieście Vizcaya skazał administratorów dwóch serwisów P2P nie tylko na kary grzywny, ale także na rok pozbawienia wolności. Wyrok jest zaskakujący z co najmniej dwóch powodów - po pierwsze, że w ogóle został wydany na niekorzyść oskarżonych. Poprzednie rozstrzygnięcia, jakie zapadały na Półwyspie Iberyjskim, były dla nich korzystne. Po drugie, wymierzona została kara pozbawienia wolności.

Czytaj więcej: P2P: Sąd w Hiszpanii ostatecznie po stronie internautów

W pierwszej instancji zapadł wyrok uniewinniający, jednak powodowie - organizacje ADES oraz Promusicae - od niego się odwołali.

Jak podaje serwis TorrentFreak, sprawa dotyczy administratorów serwisów FenixP2P.com oraz MP3-es.com. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych serwisów tego typu, na swoich serwerach nie posiadały one materiałów naruszających prawa autorskie, a jedynie odnośniki do nich.

Sąd zgodził się, że żaden z oskarżonych serwisów nie dysponował materiałami, do których praw nie posiadał, uznał jednak, że pozwani zamieszczali w nich linki celem osiągania korzyści majątkowych poprzez umieszczanie reklam. Inaczej także zakwalifikował czyn - według sądu mieliśmy do czynienia z upublicznianiem, a nie wymianą danych pomiędzy poszczególnymi osobami.

Czytaj także: Antypiraci aresztowani - okradali artystów

Prawnicy skazanych uważają, że wyrok odczytywać należy tylko i wyłącznie w kategoriach politycznych. Podkreślają, że sądy w poprzednich sprawach tego typu stawały po stronie administratorów czy internautów.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031