Wiertnice diamentowe – jak wybrać odpowiednią?

06-06-2019, 06:10

Kiedy trzeba wywiercić otwór o konkretnej średnicy, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii – rodzaj ściany, materiał, czy jest zbrojenie, wiercić na sucho czy mokro, jaka powinna być odpowiednia prędkość obrotowa. Są to bardzo ważne czynniki, które pomogą dobrać odpowiedni sprzęt do pracy.

projekt

Przygotuj się do pracy

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj materiału, w którym przyjdzie nam wiercić. Inaczej sprawy mają się w przypadku cegieł silikatowych, inaczej w przypadku lekkiego zbrojenia, a jeszcze inaczej kiedy mamy do czynienia z silnym zbrojeniem w ścianie nośnej. Inną istotną kwestią jest rozmiar otworu, który musimy uzyskać. To wszystko wpływa na wybór odpowiedniego wiertła oraz charakterystyki pracy.

Aby wiertnice diamentowe pracowały efektywnie, muszą został spełnione określone warunki. Wielkość otworu ma tutaj kluczowe znaczenie. Im mniejsze wiertło, tym większa musi być prędkość obrotowa. Maleje ona wraz ze zwiększającą się średnicą. To bardzo istotne. Podobnie jak moc samego urządzenia. Im twardszy materiał do przewiercenia, tym mocniejsza wiertnica jest nam potrzebna.

Na sucho czy na mokro – który sposób jest lepszy?

Im twardszy materiał, tym większe spadki mocy mogą być odczuwalne. Dlatego też należy pamiętać o doborze odpowiednich wierteł. Warto także wiedzieć czy chcemy pracować na sucho czy mokro. Użycie wody jest bardzo dobrym pomysłem – wypłukuje urobek, ale także chłodzi wiertło, dzięki czemu może ono pracować dłużej i wydajniej. Ponadto chroni się w ten sposób wiertło przed uszkodzeniem.

Pracując na sucho trzeba pamiętać o użyciu odkurzacza, który polepszy warunki pracy, na bieżąco usuwając pył z miejsca wiercenia. Jednak w ten sposób można wiercić niemal wyłącznie w miękkim materiale, ponieważ przebicie się przez zbrojenie na sucho jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też ten rodzaj prac jest przeznaczony wyłącznie do prostych i szybkich prac.

Używać stojaka czy wiercić z ręki?

W tym wypadku wszystko ponownie zależy od tego, co chcemy zrobić. Małe wiertnice nie ważą dużo, zatem można z nich korzystać bez statywu. Jednak w przypadku, kiedy potrzebne jest wywiercenie otworu w pionie, praca z ręki może być po prostu niewygodna.

Poza tym statywy stabilizują wiertnicę. O ile potrzebny jest jeden otwór, nie ma to większego znaczenia, ale kiedy potrzeba stworzyć ich szereg, wtedy stabilność jest bardzo ważna. Pozwala to na stworzenie wielu odwiertów na tym samym poziomie – np. kiedy istnieje potrzeba zamontowania oświetlenia. Stojaki są dodatkowo wyposażone w podziałki wskazujące, dzięki którym wiadomo na jaką głębokość został wykonany odwiert.

Jaki sprzęt wybrać?

I znów wracamy do potrzeb. Jeśli wystarczy nam praca z ręki, wtedy można zdecydować się na modele marki Husqvarna (DM 220 i DM 230). Ich jakość, wydajność i długowieczność pozwolą wykonać każdą domową pracę, który wymaga użycia wiertnicy.

W przypadku trudniejszych i większych prac warto rozważyć któryś z modeli do statywu, które charakteryzują się dużą mocą i pozwalają na długotrwałą, wydajną pracę. Są one zróżnicowane pod kątem maksymalnej wielkości otworu, więc można dobrać odpowiedni sprzęt. Wśród polecanych modeli są m.in. DM 650, DM 406 H czy DM 430.

Dowiedz się więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/wiertnice/

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.