Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wentylatory dzielimy przede wszystkim ze względu na miejsce montażu i ich przeznaczenie. Innym częstym aspektem ich podziału może być również konstrukcja, przede wszystkim budowa wirnika a także kąt wlotu i wylotu. W poniższym artykule przedstawimy różnice pomiędzy wentylatorami promieniowymi a osiowymi tak, abyś mógł dopasować ten właściwy do swojej instalacji.

Wentylator promieniowy

Wentylatory promieniowe są stosowane w układach wyciągowych zanieczyszczonego powietrza. Różnią się od siebie kształtem, wielkością oraz ilością i układem łopatek a także profilem otworu wylotowego. Ich nazwa wzięła się od sposobu przepływu powietrza, które krąży po promieniu kręcącego się wirnika czyli promieniowo, zmienia zatem kierunek o kąt 90°. Ich śmigło przypomina koło młyna wodnego. Napędzane jest z boku a powietrze przetłaczane jest siłą odśrodkową.

Zazwyczaj są montowane na stałe w sufitach bądź w ścianach. Potocznie są określane jako „dmuchawy”.

Wentylatory promieniowe dzielimy ze względu na sposób montażu na wentylatory dachowe, transportowe bądź przeciwwybuchowe. Więcej informacji na temat wentylatorów przemysłowych https://sursys.pl/produkty/wentylatory-przemyslowe znajdziesz na stronie firmy Sursys. 

Wentylator osiowy czy promieniowy - co wybrać?

Wentylator osiowy

Wentylatory osiowe również są montowane w sufitach lub w ścianach, tutaj jednak powietrze jest zasysane i wydmuchiwane w powietrze pod tym samym kątem czyli 180° w kierunku obrotu śmigła. Ze względu na układ łopat można je przyrównać do śmigła samolotu. Charakteryzują się wysokim przepływem powietrza i dlatego są wykorzystywane do wentylacji tam, gdzie należy tłoczyć duże ilości powietrza na odległość nie większą jak 5 m.

Ze względu na sposób montażu wentylatory osiowe dzielimy na kanałowe i ścienne. Możemy również dokonać podziału ze względu na kierunek przepływu powietrza na wywiewne i nawiewne oraz jednobiegowe i wielobiegowe. Ponadto wyróżniamy wentylatory osiowe standardowe, oddymiające, przeciwwybuchowe oraz odporne na wysoką temperaturę.

W jakich miejscach lepiej się sprawdzą wentylatory promieniowe a w jakich osiowe?

Wentylatory promieniowe najczęściej montuje się w dużych halach, pomieszczeniach przemysłowych, magazynach i warsztatach, także w miejscach zagrożonych wybuchem. Są wykorzystywane w maszynach chłodniczych oraz urządzeniach klimatyzacyjnych a także przy transporcie sypkich substancji. Wentylatory osiowe natomiast doskonale się sprawdzają w małych i średnich pomieszczeniach (domowe kuchnie i łazienki), w biurach oraz w małych sklepach, w miejscach nietoksycznych i niepalnych. Ponadto stosowane są w urządzeniach elektronicznych i chłodnicach samochodowych, jako elementy grzewcze lub chłodnicze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik