Wakacje w Polsce - Kraków 2020

03-07-2020, 11:13

Z czym Polakom kojarzy się Kraków? Moi znajomi, gdy zadałam im to pytanie, zgodnie wymienili obwarzanki, smoka wawelskiego, zamek na Wawelu i grób Lecha Kaczyńskiego. Jednak miasto królów ma w swojej ofercie wachlarz atrakcji dla osób w każdym wieku. Co więc można tu robić poza jedzeniem obwarzanków, czekaniem na zionięcie ogniem Smoka Wawelskiego i zwiedzania Zamku.

Kraków na rowerze

Jeśli wybieramy się tu samochodem, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą rowerów, gdyż w mieście roi się od ścieżek rowerowych, szczególnie malownicze są te, tuż nad samą Wisłą. Bulwarami można przejechać aż od Nowej Huty do Tyńca, co nie dość że stanowi niezły trening, to pozwala zwiedzić Kraków od trochę innej strony. W końcu podczas swojej trasy zobaczymy wiele ważnych punktów, w tym samo centrum miasta z zamkiem na Wawelu, ale i dobrze znane z widokówek Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Możemy również wybrać inną trasę – Kraków obfituje w ścieżki rowerowe, a wszystkie dostępne możliwości możemy sprawdzić tu (http://ibikekrakow.com/mapa/#14.54/50.0619/19.94489), na darmowym planie tras w naszym mieście. Miejscem, w które warto się wybrać może być też nasza „krakowska Chorwacja” na Zakrzówku, która przyciąga wiele ludzi ze względu na swój malowniczy obraz łudząco przypominający obrazki z dalekich krajów.

kraków

Fabryka Schindlera

Kraków to również ogromna ilość muzeów, w tym muzeum w Fabryce Schindlera, które postać została rozsławione dzięki filmowi Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”. Film nagłośnił historię może nie samego muzeum, a postaci Oskara Schindlera, który, mimo swojego niemieckiego pochodzenia, uratował przed śmiercią ponad tysiąc Żydów. Żeby poznać lepiej tę historię, warto wybrać się do ulokowanego na Zabłociu muzeum. Fabrykę można odwiedzić indywidualnie, jednak wystawy nie opowiedzą nam wszystkiego, dlatego poleciłabym rozważenie zwiedzania fabryki Schindlera przewodnikiem , który oprowadzi nas po wszystkich czterdziestu pięciu salach, opowiadając historię tak, że przeniesiemy się wstecz, do czasów wojny. Tę opcje warto również rozważyć z innego powodu – film Spielberga tak osławił to miejsce, że jest jednym z najbardziej obleganych muzeów w Krakowie, a ilość wejść każdego dnia nadal zostaje ograniczona.

fabryka schindlera

Obóz pracy w Płaszowie

Przy okazji Fabryki Schindlera i filmu pt. „Lista Schindlera” warto wspomnieć o byłym obozie pracy w Płaszowie, który, a jakże, znajduje się w krakowskiej dzielnicy Płaszów. Obóz, ulokowany na terenie kamieniołomu, został założony dla Żydów deportowanych ze zlikwidowanego w 1943r. krakowskiego getta. Powstał na terenie dwóch cmentarzy żydowskich, co tylko dopełnia jego tragiczną historię. To miejsce pamięci zostało trochę przyćmione przez Auschwitz-Birkenau, jednak również tu życie straciła ogromna ilość ludzi, nie tylko pochodzenia żydowskiego. W celu oddania hołdu zamordowanym w tym miejscu, organizowane są wycieczki, które dzięki przewodnikowi odkryją przed nami rąbek dotychczas niesłyszanej historii. Wycieczka śladami historii Żydów w Krakowie zawiera w sobie wizytę na Placu Bohaterów Getta, w byłym obozie na Płaszowie, poznamy również historię „Szarego Domu”. Jest to wycieczka, która wywołuje porównywalne emocje do wizyty w Auschwitz, jednak nadal jest to nierozerwalna część naszej historii, którą warto poznać, by nie powtórzyć błędów przeszłości.

Go Air -Dmuchany Park rozrywki

Natomiast jeśli nie jesteście fanatykami historii lub podróżujecie z dzieckiem, ciekawym rozwiązaniem będzie wizyta w GoAir czyli dmuchanym parku rozrywki, w którym możemy dać ponieść się naszemu wewnętrznemu dziecku i skakać po dmuchanych zamkach. Poza dmuchanymi zamkami znajdziemy tam wiele innych atrakcji, dmuchane ścianki do wspinaczki, basen z piłkami, całą zabawę umilają animatorzy Nie dajmy się zwieść miłemu opisowi, to miejsce daje niezły wycisk, a godzinę skakania porównałabym do wymagającego treningu. GoAir znajduje się w sporej odległości od centrum, oczywiście da się tam dojechać komunikacją miejską z przesiadkami, jednak proponowałabym rozważyć zapewnienie sobie transportu prywatnego, szczególnie w drodze powrotnej, gdy będziemy wymęczeni.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zwiedzanietag wakacjetag rowertag Kraków
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: