Promocyjna cena? Aktualne trendy, moda? Co w Twoim przypadku determinuje wybór obuwia do uprawiania sportów biegowych? Przedstawiamy kilka istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o zakupie.
Początek przygody z bieganiem…
Bieganie to piękny sport, którego czynne uprawianie umożliwia pokonywanie barier i przełamywanie słabości. Co nam potrzeba, by dołączyć do grona rozbieganych entuzjastów owej dyscypliny? Oprócz dozy chęci i szczypty motywacji konieczna będzie lekka, wygodna odzież i odpowiednie buty do biegania. Ich wybór nie jest tak banalny, jak mogłoby się wydawać, a zbagatelizowanie tej kwestii może mieć nieprzyjemne skutki.
Za i przeciw, czyli świadoma decyzja
Zanim zdecydujesz, w których butach chcesz pokonywać kolejne kilometry, odwiedź kilka dobrych punktów, w których fachowcy rzetelnie doradzą, jakie buty będą dla Ciebie odpowiednie. Buty do biegania muszą być wygodne, nie mogą uciskać, obcierać, mają być dostosowane do wagi ciała i odpowiednie pod względem układu stopy. Warto zainwestować w to swój czas, bo to kluczowy zakup dla początkujących biegaczy. Przyczynia się bowiem do chęci kontynuowania postanowienia oraz samego postrzegania tej dyscypliny sportu.
Stojąc przed decyzją o zakupie obuwia, należy odpowiedzieć sobie przynajmniej na kilka podstawowych pytań:
- Na jakiej nawierzchni będę biegać?
- Ile kilometrów zamierzam pokonywać w skali miesiąca?
- Czy będę biegać wyłącznie rekreacyjnie?
- Czy przygotowuję się do zawodów (sporadycznie bądź cyklicznie)?
Typ budowy stopy – pronacja? Coś było, ale…
W społeczności biegowej bardzo popularnym tematem poruszanym przy okazji zakupu butów do biegania jest aspekt pronacji lub supinacji, czyli sposobów układania się stopy na podłożu w czasie biegania.
Kilka słów w ramach wyjaśnienia:
Pronator – najczęściej występujący spośród trzech typ budowy stopy. W trakcie chodzenia lub biegania stopa układa się całą szerokością na podłożu.
Supinator – w tym przypadku podczas aktywności skrajnie obciążana jest zewnętrzna krawędź stopy.
Neutral – najbardziej optymalny układ. Tutaj podczas ruchu stopa jest obciążona równomiernie na całej szerokości i długości.
Nie masz pewności, do której grupy się zaliczasz? Wykonaj samodzielnie test wodny, odciskając mokrą stopę na kartce papieru.
Buty odpowiednie do typu Twojej stopy
Dla każdego z opisanych układów stopy istnieje możliwość doboru dedykowanych butów, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia zapobiegania powstawania mikrourazów stawów, a w dłuższej perspektywie – podatności na kontuzje.
Pamiętaj, by nie ulegać okazjom, kosmicznym technologiom i magicznym systemom. Przede wszystkim zaopatrz się w zdrowy rozsądek i wskazówki rzetelnych specjalistów, a później w idealne dla siebie buty. Użytkowanie butów do biegania powinno być na tyle komfortowe, by nie skupiały one w negatywny sposób naszej uwagi podczas treningu.
Aktualnie do dyspozycji są specjalistyczne sklepy, w których personel nie składa się z przypadkowych ekspedientów, ale profesjonalnych pasjonatów sportu. Przebiegli wiele kilometrów, więc są praktykami w zakresie rozmaitego sprzętu dedykowanego tej dyscyplinie.
Więcej szczegółów znajdziesz na www.runshop.pl. Do zobaczenia na trasie!
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Pamiętaj, że wszędzie możesz oglądać programy z Netflixa i tym podobnych platform
|
|
|
|
|
|