Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W czym szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

28-08-2017, 07:37

Elektryczne szczoteczki do zębów stają się coraz bardziej popularne. Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość modeli oraz producentów tego typu urządzeń. Warto zapoznać się z ich budową, sposobem działania oraz sprawdzić jak wypadają w porównaniu ze zwyczajnymi szczoteczkami manualnymi.

szczoteczka elektryczna

Jeżeli właśnie planujesz wymianę swojej szczoteczki do zębów i zastanawiasz się, czy zakup urządzenia elektrycznego jest opłacalny - zapoznaj się z lekturą tego artykułu. Spróbujemy w nim rozjaśnić, czym różni się szczoteczka elektryczna od manualnej oraz sprawdzimy, która zapewnia lepsze właściwości czyszczące.

Funkcje czyszczące zęby

Szczoteczka manualna pełni funkcje przyrządu oczyszczającego nasze zęby siłą rąk. Niektóre z nich, mają także nakładkę ułatwiającą usuwanie nalotu bakteryjnego z języka. Warto wspomnieć, że szczoteczka klasyczna oczyszcza zęby tak dokładnie, jak dobrze stosujemy właściwą technikę szczotkowania. Często też nieświadomie dociskamy szczoteczkę do zębów zbyt mocno, przez co możemy uszkodzić szkliwo i dziąsła.

Szczoteczka elektryczna, w zależności od modelu, może pochwalić się szeregiem dodatkowych funkcji. Wymienimy tu najważniejsze z nich. Urządzenie to do pewnego stopnia samo oczyszcza zęby. Główka szczoteczki wykonuje, w zależności od modelu, ruchy obrotowe, rotacyjne, pulsacyjne lub w przypadku urządzeń sonicznych - wymiatające, które perfekcyjne oczyszczają uzębienie.

W szczoteczkach elektrycznych mamy liczne wbudowane programy szczotkowania. Każdy z nich jest w stanie zaoferować coś naszej jamie ustnej. Znajdziemy tryby wybielające, polerujące, przeznaczone do zębów wrażliwych, do oczyszczania języka, masujące dziąsła. Oczywiście - możemy wybrać też najtańszy model szczoteczki elektrycznej, oferujący jedynie podstawowy tryb oczyszczania.

Wielu wiodących producentów na rynku, tworzy uniwersalne rękojeści swoich szczoteczek, do których można dopasować wszystkie końcówki danej marki. Umożliwia to dobranie główki odpowiadającej naszym aktualnym potrzebom i jeszcze większą personalizację szczoteczki. Więcej szczegółowych informacji o ich budowie znajdziesz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Wszystkie elektryczne szczoteczki do zębów posiadają wbudowany timer. Odlicza on czas 30 sekund, przez jaki należy szczotkować daną ćwiartkę zębów, oraz upływ pełnych dwóch minut. Dzięki temu, pilnuje odpowiedniego czasu szczotkowania za nas.

Także problem zbyt mocnego dociskania szczoteczki do powierzchni zębów, w wielu modelach szczoteczek elektrycznych został wyeliminowany. Wyposażono je w czujnik nacisku, który informuje nas, że powinniśmy delikatniej szczotkować uzębienie, by cały proces oczyszczania jamy ustnej przebiegał bezpiecznie.

Czy prędkość mycia ma znaczenie?

To, z jaką prędkością szczotkujemy zęby, ma wpływ na ilość usuwanej płytki nazębnej, a w konsekwencji - ochronę przed kamieniem nazębnym, próchnicą i chorobami przyzębia. Wspomaga także wybielanie i polerowanie zębów. Szczoteczka manualna, która „napędzania” jest siłą naszych rąk, porusza się z maksymalną prędkością 300 ruchów na minutę. Przy tym jednak - szczotkowanie dalej położonych, trudno dostępnych zębów z tą prędkością, wydaje się być niemożliwe.

Szczoteczka elektryczna zasilana jest bateriami bądź ładowana na stacji dokującej, załączonej do zestawu. Klasyczne szczoteczki elektryczne poruszają się z prędkością około 8 800 ruchów na minutę, natomiast soniczne wykonują od 31 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Jest to więc znacząco wyższy wynik, niż ten osiągany przez szczoteczki manualne.

Zasilanie szczoteczki elektrycznej

Niewątpliwym plusem jest to, że szczoteczka manualna nie potrzebuje baterii ani prądu, by poprawnie działać. Dzięki temu jest mobilna, a my nie musimy pamiętać o odkładaniu jej na stację dokującą.

Szczoteczka elektryczna natomiast, by działać pełnią swoich możliwości, potrzebuje regularnego ładowania bądź wymiany baterii. Klasyczne urządzenia elektryczne mogą działać na akumulatorze od 5 do 21 dni, natomiast szczoteczki soniczne - od 2 tygodni do nawet 6 miesięcy. Większość z nich została także wyposażona w kontrolkę, która zaświeci się, gdy poziom baterii będzie niski. Urządzenia te bez problemu możemy zabrać nawet na dłuższe wyjazdy.

Różnice w cenie

Cena niewątpliwie przemawia na korzyść szczoteczki manualnej, która kosztuje kilka - kilkanaście złotych. Szczoteczkę elektryczną możemy natomiast nabyć w cenie od 50 do 800 zł - jest to więc relatywnie drogi zakup. Urządzenia elektryczne wymagają także wymiany głowic co trzy miesiące, a każda z nich - to koszt kilku - kilkunastu złotych. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku płacimy za nową jakość oczyszczania uzębienia, różnorakie tryby szczotkowania i możliwość indywidualnego doboru końcówek. Szczoteczka elektryczna do pewnego stopnia wykonuje za nas pracę związaną z poprawnym usuwaniem zanieczyszczeń z jamy ustnej, a także odlicza czas, niezbędny by poprawnie wyszczotkować zęby.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik




Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy