To, co w ostatnich latach dzieje się w Gołdapi w zakresie inwestycji najlepiej obrazują rankingi, gdzie gmina w roku ubiegłym znajduje się od kilku lat w polskiej czołówce jeśli idzie o wykorzystanie środków europejskich. Rzecz jasna, w kategorii miast powiatowych.
To jest efekt wytyczenia konkretnego celu – priorytetem Gołdapi jest turystyka aktywna i działalność uzdrowiskowa. Chociaż trzymając się świadomości, iż w tym miejscu nadal jest najczystsze powietrze w Polsce nie zapomniano o pewnej (nieszkodliwej dla środowiska) dywersyfikacji tutejszej gospodarki, czego dowodem może być przejście graniczne i podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie prężnie funkcjonuje 8 zakładów i gdzie nadal można inwestować.
Uzdrowiskową strefę „A” wytyczono w podmiejskim Lesie Kumiecie i tuż przy brzegu jeziora Gołdap. Działa tu sanatorium, w którym można m.in. leczyć choroby układu krążenia, nerwice, nadwagę, choroby narządów ruchu. Sanatorium ma pełne obłożenie przez cały rok (ok. 500 osób) i m.in. dzięki temu gmina Gołdap ma w ciągu największe wykorzystanie w regionie miejsc noclegowych.
Gmina Gołdap jest jedyną w regionie posiadającą status uzdrowiska.
Tężnie, pijalnia, promenada...
Dzięki środkom europejskim w dzielnicy uzdrowiskowej nad jeziorem Gołdap pobudowano czwarte w Polsce tężnie solankowe. Obok tężni znajduje się pijalna tutejszych wód mineralnych wraz z grotą solną.
Kwota niebagatelna, bo około 30 mln złotych, przeznaczona została na wybudowanie tężni oraz pijalni. Również w ramach tej inwestycji, unowocześniono przystań plaży miejskiej i śródmiejski rynek.
Dobre efekty dały wiercenia geologiczne w miejscu przyszłych tężni – dowiercono się bowiem do dobrej jakości wód mineralnych, z m.in. dużą zawartością magnezu. Są też solanki, które będą też zdatne do picia przy zaleceniu lekarza.
Leczymy się nie tylko w sanatorium
Rzecz jasna, by lecznictwo uzdrowiskowe były kompletne nie zapomniano o aspekcie sportowym. W Gołdapi imprezy odbywają przez cały rok, bowiem dla gminy ważny jest również sezon zimowy, gdyż tu znajduje się ośrodek sportów zimowych.
Natomiast w sezonie letnim warto polecić choćby „Dni Gołdapi”, trwające przez wakacje „Gołdapskie Lato Kulturalne”, „Międzynarodowy Konkurs Krzyku” i sierpniowy Festyn Pogranicza „Kartaczewo”.
Na pewno niezapomnianym przeżyciem będzie wejście na zabytkową wieżę ciśnień z kawiarnią i punktem widokowym, odwiedzenie Puszczy Rominckiej, przejazd zabytkową trasą kolejową do sławnych mostów w Stańczykach i obcowanie ze sławną piramidą w Rapie.
Do Gołdapi można dojechać
Tak – drogi dojazdowe do Gołdapi poprawiają się. Gotowa jest już obwodnica miasta, Wykonano tzw. cięciwę obwodnicy. Wyremontowane zostały dwudziestokilometrowych odcinków dróg od strony Warszawy i Olsztyna.
Mimo to gorąco polecamy rowery, by przejechać się choćby puszczańskim „Szlakiem Rominckiego Jelenia”, albo najnowszym, ogólnopolskim "Green Velo", wszak nieprzypadkowo turystyczne hasło Gołdapi brzmi: Kraina łowców przygód
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|