Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uzdatnianie wody - jakie technologie są obecnie stosowane?

28-08-2023, 08:59

Dzisiejsze możliwości kondycjonowania wody pozwalają na montaż urządzeń uzdatniających zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach pracy, a w tym ostatnim przypadku, również w celach przemysłowych. Co oferuje obecna technologia uzdatniania?

Uzdatnianie wody - jakie technologie są obecnie stosowane

Dezynfekcja wody

Jednym z warunków tego, że woda jest dobrej jakości i nadaje się do spożycia, jest jej czystość biologiczna. W tym celu konieczne jest usunięcie bądź unieszkodliwienie zawartych w niej zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Taka dezynfekcja wody pozwala na pozbycie się zagrożeń rozumianych jako bakterie, wirusy, grzyby i inne patogeny, które mogłyby zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Wodę dezynfekuje się między innymi za pomocą poniższych metod.

Chlorowanie

Chlor jest znakomitym utleniaczem i sprawdza się jako środek do zabijania patogenów lub ich unieszkodliwiania. Wodociągi stosują chlorowanie wody na skalę masową, gdyż metoda ta jest bardzo efektywna, a jednocześnie stosunkowo tania. Używany może być zarówno tzw. czysty chlor gazowy, jak i związki chloru. Chloratory (inaczej generatory chloru) dozują odpowiednie dawki środka odkażającego i używane zgodnie z przeznaczeniem są w pełni bezpieczne. Istnieje również chlor w postaci tabletek do rozpuszczania w wodzie.

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja to filtrowanie zanieczyszczeń przez membranę. Jednak w przeciwieństwie do mechanicznego zatrzymywania zanieczyszczeń, jak miałoby to miejsce w przypadku sit, filtry do ultrafiltracji pozwalają na odsiewanie cząstek substancji niewidocznych gołym okiem. Wszystko to dzięki specjalnym membranom z włóknami kapilarnymi, w których znajdują się mikroskopijne pory. Przepuszczają one oczyszczoną wodę, a niechciane substancje, które zostają zatrzymane, mogą mieć średnicę nawet poniżej 0,05 µm.

Ozonowanie

Ozon, podobnie jak chlor, jest świetnym utleniaczem związków pochodzenia organicznego — grzybów, wirusów, drobnoustrojów. Rozpuszcza się więc w wodzie ozon po to, by unieszkodliwić groźne patogeny. Rozpuszczenie ozonu możliwe jest dzięki ozonatorom. 

Lampy UV

Promieniowanie ultrafioletowe ma właściwości biobójcze. Fakt ten wykorzystano w technologii uzdatniania wody, konstruując specjalne lampy emitujące światło określonej długości fali. Najczęściej stosuje się lampy rtęciowe wysokociśnieniowych albo kwarcowe lampy argonowe niskociśnieniowe.

Usuwanie metali ciężkich i pestycydów

Oprócz czystości mikrobiologicznej, o wodzie dobrej jakości świadczy również brak metali ciężkich i pestycydów. Bywa to szczególnie istotne, kiedy gospodarstwo domowe czerpie wodę z ujęcia własnego, np. ze studni głębinowej, a na danym terenie znajdują się zakłady przemysłowe czy rozwija się rolnictwo. Wówczas metale ciężkie i pestycydy mogą trafić do wód gruntowych, a stamtąd do kranów. Aby pozbyć się tych zagrożeń, a jednocześnie zapewnić sobie biologiczne uzdatnianie wody, poleca się system filtrów wykorzystujących zjawisko odwróconej osmozy. Odwrócona osmoza prowadzi do podobnych skutków jak ultrafiltracja, jednak jest jeszcze skuteczniejsza, gdyż zatrzymuje za półprzepuszczalną membraną jeszcze mniejsze patogeny. Co ważne, nie przepuszcza też jonów metali ciężkich takich jak rtęć, ołów, kadm oraz środków ochrony roślin uprawnych.

Zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie

Surowa woda bywa naturalnie bogata w takie pierwiastki jak wapń, żelazo i mangan. Wysoka mineralizacja wody nie zawsze jest czymś pożądanym. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym walczyć?

Zmiękczanie wody

Duża zawartość węglanów wapnia jest przyczyną powszechnego problemu z kamieniem kotłowym, który tworzy się na powierzchniach i urządzeniach mających kontakt z wodą. Mowa wówczas o zbyt twardej wodzie. Zmiękczanie wody polega na usuwaniu nadmiaru jonów wapnia poprzez wymianę ich na jony sodu. Zmiękczacze wody wyposażone są w tym celu w specjalne jonowymienne złoża. 

Odżelazianie i odmanganianie

Żelazo i mangan wypłukiwane są ze skał, skąd trafiają do wód, mogą też pojawić się w cieczy z powodów przemysłowej działalności człowieka. Niezależnie od przyczyny, żelazo i mangan bywają powodem powstawania rdzy. Zostawia ona ślady na umywalce, zlewie, tekstyliach, ale też współwystępuje z postępującymi procesami korozyjnymi w rurach wodociągowych. Na rynku dostępne są specjalne odżelaziacze, np. z filtrem ze złożem piaskowym bądź katalitycznym, które utlenia rozpuszczone w wodzie żelazo czy mangan i zatrzymuje je, dzięki czemu nie jest przepuszczane dalej do instalacji.

Jeśli chcesz polepszyć jakość wody, zdaj się na profesjonalistów, będących w stanie zaoferować najnowocześniejsze rozwiązania, w tym urządzenia uzdatniające dla klienta indywidualnego, jak i duże stacje uzdatniania do użytku przemysłowego. Na granimex.com.pl możesz zobaczyć, jak wiele jest możliwości, poczynając od badania wody, przez dobór odpowiedniej technologii uzdatniania, aż po wymianę złóż w już istniejących instalacjach uzdatniających.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Agencja SEO