Usługi kurierskie. Co warto o nich wiedzieć?

21-09-2018, 15:43

W dobie Internetu i rosnącej popularności e-zakupów, firmy kurierskie przeżywają prawdziwy rozkwit. Klienci coraz chętniej wybierają właśnie taką formę dostawy przesyłek. Dzieje się tak ze względu na krótki czas realizacji usługi i większą gwarancję, że paczka dotrze do rąk odbiorcy. Chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie dostarczone szybko, wygodnie, bez opóźnień i problemów. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z firmy kurierskiej?

mat partnera, fotolia.com, 131093912 | Autor: ronstik

Fot. fotolia.com, 131093912 | Autor: ronstik

Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego przewoźnika. Aktualnie możemy wybierać spośród wielu firm, zarówno ogólnopolskich, jak i działających lokalnie. Najtrudniejszą częścią korzystania z takich usług jest wyszukanie jak najtańszej oferty. W wielu przypadkach to właśnie ten element decyduje o tym, którego przewoźnika wybierzemy. Jeżeli nie mamy „swojego” sprawdzonego dostawcy, najlepiej zdecydować się na pośrednika (brokera). W sieci znajdziemy firmy, które współpracują z kilkoma dużymi partnerami (zapewniając dostawę krajową oraz międzynarodową, np. BPS). To zdecydowanie najlepsza opcja, ponieważ dzięki szerokiemu zasięgowi i partnerstwu z wieloma znanymi dostawcami (DHL, UPS, czy FedEX) zyskujemy gwarancję najniższej możliwej ceny i wysokiej jakości usług.

Skorzystanie z pośrednika pozwoli nam na obniżenie kosztów przesyłki. Cena będzie w tym przypadku zdecydowanie mniejsza, niż wtedy, gdy zwrócimy się do przewoźnika bezpośrednio. Kiedy już wybierzemy odpowiednią firmę, możemy przystąpić do przygotowania paczki. Przesyłka kurierska musi być dobrze zabezpieczona, zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się w niej delikatne i kruche przedmioty. Nie powinniśmy wkładać takich rzeczy „luzem”, ponieważ istnieje duże ryzyko uszkodzenia podczas transportu. Jeżeli wewnątrz chcemy umieścić coś delikatnego, oznaczmy ją specjalną naklejką: „uwaga, szkło” lub „góra/dół”. Danych adresowych odbiorcy nie musimy pisać na samej paczce. Znajdą się w liście przewozowym, naklejanym na jej powierzchni. Kopia tego listu zazwyczaj powinna być zachowana. Posłuży nam jako potwierdzenie nadania.

Zamawianie kuriera krok po kroku

Sam proces zamawiania usługi kurierskiej nie jest skomplikowany. Wystarczy dostęp do Internetu lub najbliższego punktu nadawczego. Jak wiadomo, pierwsza opcja jest w tym przypadku korzystniejsza finansowo, ponieważ wybierając np. pośrednika, zyskamy o wiele większy wybór i gwarancję niskiej ceny. Zazwyczaj wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza, który znajdziemy na stronie firmy kurierskiej. Całość trwa zaledwie kilka minut. Do wypełnienia potrzebujemy przede wszystkim danych i numeru telefonu odbiorcy. Ponadto, często musimy mieć dostęp do drukarki. Niektórzy przewoźnicy drukują list przewozowy samodzielnie.

Najczęściej obsługiwane formy płatności to przelew, ewentualnie (rzadziej) wręczenie pieniędzy kurierowi przy odbiorze. Przesyłkę można nadać w oddziale danej firmy lub zamówić odbiór bezpośrednio z naszego domu czy biura. Prawie zawsze mamy możliwość skorzystania z tzw. opcji dodatkowych, czyli np. ubezpieczenia przesyłki, usługi ekspresowej (gdy oczekujemy jak najszybszej dostawy), czy informacji o doręczeniu (mailowo lub smsem). Jak widać, wybierając taką formę dostarczania przesyłek, zapewniamy sobie zarówno ogromną wygodę, bezpieczeństwo, jak i krótki czas realizacji.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag usługi kurierskietag kuriertag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: