Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Usługa VPN na domowym komputerze. Potrzebna, a może wręcz niezbędna?

05-08-2022, 08:18

Żyjemy w epoce dość skomplikowanego, wielopłaszczyznowego konsumpcjonizmu. Chcąc odzyskać choć trochę spokoju, warto rozważyć skorzystanie ze sprawdzonych i pożytecznych narzędzi – w każdej dziedzinie życia. Komplikując rozwiązania w domu, nie dość, że nadszarpujemy budżet, to jeszcze utrudniamy sobie życie i odbieramy ceny czas wolny. Dlatego dobrze jest nauczyć się inwestowania w usługi i przedmioty realnie potrzebne. Dziś zacznijmy od domowego komputera; czy użycie VPN-a dużo zmieni, a może będzie tylko irytującym dodatkiem? Sprawdźmy!

Usługa VPN na domowym komputerze. Potrzebna, a może wręcz niezbędna?

Czym jest VPN?

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym jest wspomniany „VPN”. To nic innego, jak skrót od „virtual private network”, czyli wirtualna sieć prywatna. Jej użycie jest dodatkowym komponentem w domowym komputerze (i nie tylko!), który pozwala w znacznym stopniu odzyskać kontrolę nad działaniem sieci, zwiększając jej możliwości. Można np. swobodnie używać IP z dowolnego kraju, również USA lub Wielkiej Brytanii – dzięki temu odkrywają się przed nami nowe sposoby przeglądania treści i dostępu do usług.

Bezpieczeństwo dla użytkownika

Kwestią, nad którą z pewnością warto się pochylić, jest bezpieczne poruszanie się po sieci. Sporo osób okazjonalnie czyta o kolejnym oszustwie dokonanym przez internet, wciąż sądząc, że ta kwestia ich nie dotyczy. To błąd! Narażony na cyberataki może być każdy użytkownik sieci, od tego najbardziej świadomego, po ignorującego problemy. Korzystanie z VPN daje dostęp do skutecznych metod szyfrowania połączenia, przekierowywania ruchu oraz ukrywania tożsamości. W ten sposób można zyskać dodatkową ochronę, jednak mimo wszystko nadal warto pozostać czujnym – jeśli z własnego wyboru damy komuś zdalny dostęp do naszego PC, ustalimy zbyt łatwe hasła lub zrezygnujemy z weryfikacji dwuetapowej, to i tak możemy spodziewać się kradzieży danych lub pieniędzy.

Dostęp z poziomu każdej, współczesnej przeglądarki internetowej

Na komputerze stacjonarnym wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Można skorzystać z polecanego softu Surfshark, dostępnego pod adresem VPN download. Dzięki szybkiej konfiguracji i świetnej integracji z systemami Windows lub MacOS można uzyskać dostęp do funkcji prywatnej sieci na dowolnej, najbardziej lubianej przez nas przeglądarce, a nawet dwóch! Podobnie wygląda sprawa w systemach mobilnych i niektórych przystawkach do telewizora.

Czy trzeba ingerować w router? Problem niechcianej konfiguracji

Jednym z najczęściej powtarzanych (przez sceptyków) argumentów jest ten o mozolnej i trudnej konfiguracji routera pod potrzeby VPN. Nie zawsze też da się to uczynić. Czy jednak trzeba? Owszem, można, ale przy rozwiązaniach takich jak wspomniany wcześniej Surfshark, wszystko odbywa się poza panelem administracyjnym urządzenia dostępowego. Wystarczy subskrypcja i odpowiednia aplikacja, dzięki której za pomocą kilku kliknięć możemy zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa, wyłączyć reklamy lub ukryć tożsamość.

Usługa, którą warto mieć

O ile w zastosowaniach firmowych VPN przystosowany do użycia komercyjnego mógłby się nie sprawdzić, o tle na domowym komputerze usługa ta ma wiele istotnych zalet. Można dzięki niej nie tylko blokować wszystkie reklamy, również te w aplikacjach wideo, ale także pozbyć się raz na zawsze uporczywych komunikatów o plikach cookies. Możliwość skorzystania z zagranicznych usług i platform VOD, to obok ochrony np. przed phishingiem jeden z najczęstszych powodów pobierania oprogramowania VPN.

Można śmiało określić, że zakup dobrej jakości rozwiązania, to będzie strzał w dziesiątkę. Dlaczego nie warto się pochylać nad darmowymi sposobami dostępu do VPN? Ponieważ wiąże się z nimi szereg ograniczeń, nierzadko spore ryzyko dotyczące bezpieczeństwa oraz bardzo wolne działanie. Warto ominąć stres i niewygodę z tym związaną.

Czy w dzisiejszych czasach VPN jest istotną usługą, czy tylko dodatkiem, dzięki któremu możemy pooglądać amerykańskiego Netflixa? Oczywiście każdemu wedle potrzeb, ale coraz częściej patrząc na VPN-y pod kątem oferty związanej z bezpieczeństwem, to będzie on istotnym filarem domowych zabezpieczeń naszej małej cyberprzestrzeni. Przy relatywnie niewielkich nakładach finansowych można uzyskać wiele korzyści – dlatego zdecydowanie dobrze jest rozważyć wykupienie dostępu.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag VPN


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031