Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sieć VPN - jak działa i kiedy warto z niej skorzystać?

04-05-2022, 14:31

Sieć VPN cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród internautów. Coraz więcej mówi się o potrzebie prywatności i bezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetu. Te potrzeby spełnia dobra usługa VPN. Jak ona działa i kiedy warto po nią sięgnąć? Podpowiadamy.

Sieć VPN - jak działa i kiedy warto z niej skorzystać?

Jak działa sieć VPN?

VPN to tłumacząc z angielskiego Virtual Private Network oznacza wirtualną sieć prywatną. Usługa pozwala na zwiększoną prywatność oraz ochronę tożsamości osób korzystających z internetu. Innymi słowy wchodząc na wszystkie strony internetowe ukrywamy nasz realny numer IP i dzięki temu jesteśmy anonimowi. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem to, że większość witryn zbiera szczegółowe informacje o tym kto je przegląda. Dane te gromadzone są zarówno w celach w celach statystycznych, jak i dla potrzeb reklamowych.

W trakcie uruchomienia VPN tworzony jest specjalny tunel przez który przesyłane są wszelkie informacje do wybranego serwera wirtualnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że są one w pełni szyfrowane. Oznacza to, że ani dostawca internetu, ani osoba, która spróbuje podejrzeć przesyłane dane nie uzyska żadnych możliwych do odczytania informacji. Pozwala to tym samym kompleksowo chronić naszą prywatność.

Kiedy warto korzystać z VPN?

Warto używać usług VPN zwłaszcza jeśli ochrona prywatności podczas korzystania z internetu jest dla nas priorytetem. Wiele osób korzysta z programów antywirusowych, skomplikowanych haseł, oprogramowania blokującego reklamy, ale w mniejszym stopniu myśli o tym jakie ślady pozostawia na stronach internetowych. Witryny śledzą działania użytkownika i na podstawie personalizują dla niego reklamy i usługi. Jeśli chcemy tego uniknąć to warto sięgnąć po usługę VPN - aviary.pl.

Usługa przydaje się także w przypadku jeśli chcemy zmienić naszą lokalizację widzianą przez strony internetowe, które odwiedzamy. Zwykle w trakcie łączenia się z VPN dostajemy co najmniej kilka opcji do wyboru. W ten sposób maskujemy nasz polski IP i możemy wybrać adres należący do zupełnie innego kraju. Korzyści z tego rozwiązania są ogromne. Uzyskujemy dostęp do zasobów, które są przeznaczone tylko dla osób przebywających w konkretnym kraju. Możemy w ten sposób na przykład obejrzeć film, który dostępny jest tylko dla internautów w wybranym państwie.

Warto także zauważyć, że zmiana lokalizacji pozwala uzyskać niższe koszty zakupu różnych usług. Na przykład firmy sprzedające bilety lotnicze lub oferujące usługi internetowe personalizują ceny dla osób przebywających w różnych krajach.


Ostatnie artykuły:


Tematy pokrewne:  

tag VPNtag sieć VPN


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031