O prawidłowy rozwój dziecka należy dbać od najwcześniejszych chwil jego życia, a wykonanie USG bioderek to badanie, które znacząco w tym pomaga. Już u niemowlaka można wykryć wady, co w wielu przypadkach umożliwia ich całkowite skorygowanie. Jakie wady można stwierdzić podczas wykonywania USG bioderek?
Niektóre wady rozwojowe u dzieci można zaobserwować gołym okiem, ale w niektórych przypadkach są wykrywane wyłącznie podczas profilaktycznych badań. Podczas wykonywania usg stawów dziecka łatwo wykryć ewentualne anomalie. Na wczesnym etapie rozwoju dziecka USG powinno zostać powtórzone, nawet gdy podczas pierwszego badania lekarz nie stwierdził nic niepokojącego. Deformacje takie jak dysplazja stawu biodrowego mogą rozwinąć się z czasem.
Problemy ze stawami u dzieci mogą objawiać się trudnościami z poruszaniem udami w kierunku zewnętrznym. Zdarza się, że nóżki maluszka różnią się między sobą długością. Aby sprawdzić dokładnie stan stawów, można wykonać usg bioderek w Poznaniu. Dzięki wczesnej diagnostyce dzieci mają szansę na uniknięcie problemów ortopedycznych i długotrwałej rehabilitacji lub operacji w starszym wieku. Prawidłowy obraz stawu biodrowego jest wtedy, gdy głowa kości udowej jest usytuowana pośrodku głębokiej panewki. Głowa kości nie będzie jednak prawidłowo usytuowana, gdy panewka przybiera spłaszczony kształt. Jeśli staw nie jest prawidłowo rozwinięty, może też dochodzić do zwichnięć lub innych urazów.
Badanie jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, a dziecko nie musi być do niego przygotowywane w żaden szczególny sposób. Podczas wizyty poradnia preluksacyjna w Poznaniu zapewnia dokładne zbadanie obu bioderek. Dziecko należy rozebrać i ściągnąć również pieluszkę i położyć na stole, gdzie będzie wykonywane badanie. Właściwa pozycja to na plecach lub boku. Więcej informacji na temat badania można uzyskać na stronie https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat/.
Lekarz najpierw rozprowadza na skórze dziecka żel, który powoduje lepsze przewodzenie fal dźwiękowych. Dopiero wtedy przykłada głowicę specjalnego urządzenia i przesuwa ją w okolicach bioderek, aby uzyskać dokładny obraz z różnych stron. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeżeli usg stawów biodrowych u niemowląt ujawni jakieś nieprawidłowości, może zostać zalecona odpowiednia technika pieluszkowania, dzięki czemu biodra będą ustawiane we właściwej pozycji. W przypadku dysplazji o odpowiednie ustawienie stawów dba się poprzez założenie ortezy biodrowej.
Pierwsze usg bioderek dziecka powinno zostać wykonane około 6 tygodnia życia dziecka. Następne badanie zaleca się przed upływem 3 miesięca życia. USG powinno być wykonane trzykrotnie, a ostatnie, gdy dziecko chodzi już samodzielnie. Gdy jednak na początkowym etapie badań lekarz wykryje nieprawidłowości, harmonogram kolejnych badań jest ustalany indywidualnie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|