Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

USA chce ukrócić pirackie eldorado w Hiszpanii

09-05-2009, 16:26

Hiszpańskie prawo gwarantuje internautom nietykalność za dzielenie się plikami w sieciach P2P.  Stanom Zjednoczonym nie podoba się taki stan rzeczy, nawołują one rząd Hiszpanii do jak najszybszego wprowadzenia efektywnych rozwiązań, podobnych do tych, jakie próbuje przeforsować we Francji prezydent Sarkozy.

Special 301 Report to raport opracowywany co roku przez USA, który bada prawo dotyczące własności intelektualnych wśród najważniejszych partnerów handlowych tego kraju. Jednym z krajów, które poddano ostrej krytyce w raporcie wydanym w roku 2009 jest Hiszpania. Znajduje się ona w pierwszej piątce państw, które powodują - zdaniem USA - największe "problemy" z dzieleniem się plikami przez internet.

Według amerykańskich organizacji, chroniących interesy przemysłu rozrywkowego, Hiszpanie w roku 2008 pobrali z internetu aż 350 milionów plików z filmami, co daje im największy współczynnik ściągniętych filmów na jednego mieszkańca. Gigantyczny, bo 80-procentowy wzrost zauważono także w pobieraniu plików muzycznych w stosunku do 2007 roku. Hiszpanie w roku 2008 ściągnęli prawie 2 miliardy emeptrójek. Dokładając do tego 50 milionów pobranych z sieci gier, uzyskujemy wyniki "godne" pierwszego miejsca w rankingu internetowych piratów.

Amerykański rząd i wpływający na jego poczynania przemysł rozrywkowy stanowczo potępiają  przyzwolenie rządu Hiszpanii na praktycznie wolną wymianę plików między internautami. To, co najbardziej boli Amerykanów i ich organizacje, to fakt, że hiszpański wymiar sprawiedliwości nie traktuje ani wymiany plików na użytek prywatny, ani prowadzenia niekomercyjnych stron dla użytkowników P2P jako przestępstwo.

USA nawołuje do "zmiany mylnego przekonania w Hiszpanii, jakoby dzielenie się plikami w sieciach peer-to-peer było legalne". Zdaniem twórców raportu 301 obecne prawo Hiszpanii w żaden sposób nie chroni właścicieli praw autorskich, pozbawiając ich tym samym oręża w starciu z piratami.

USA: W Hiszpanii potrzebne są zmiany

W omawianym raporcie podane jest również rozwiązanie tej niekorzystnej dla przemysłu rozrywkowego sytuacji. Według USA hiszpańscy posiadacze praw autorskich powinni porozumieć się z providerami internetu w celu zapobiegania umieszczaniu plików naruszających ich prawa. Natomiast akcja zapobiegawcza temu procederowi powinna uwzględniać "natychmiastowe i efektywne wdrożenie procedur stopniowego reagowania (do trzech razy sztuka)", czyli sugeruje się rozwiązania forsowane obecnie przez Sarkozy'ego we Francji, typu trzy ostrzeżenia i odcinanie od internetu.

Jeśli obecne prawo uniemożliwia podjęcia wymienionych akcji, to USA radzi Hiszpanii jego zmianę, włączając w to unieważnienie oficjalnej instrukcji Prokuratora Generalnego z maja 2006 roku, która pozwoliła uczynić wymianę plików legalną.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: TorrentFreak