Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Unieważnienie umowy frankowej - co to jest i jak można go dokonać?

05-04-2024, 07:11

Frankowicze, czyli osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, mogą czuć się obecnie zagubieni w natłoku informacji podawanych przez media. Coraz więcej mówi się bowiem o unieważnieniach umów i proponowaniu przez banki zawarcia ugody. Jakie działania będą jednak najbardziej opłacalne dla frankowiczów? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Unieważnienie umowy frankowej - co to jest i jak można go dokonać?

Co to jest unieważnienie umowy frankowej i jakie ma ono skutki?

Unieważnienie kredytu frankowego to rozwiązanie, którym zainteresowanych jest obecnie wiele osób. Opcja ta wydaje się bowiem zwykle najbardziej korzystna dla kredytobiorców, a media przekazują coraz więcej informacji o wygrywaniu sporów z bankami w sądach. Czym jednak tak naprawdę jest unieważnienie umowy frankowej?

Unieważnienie kredytu frankowego polega na uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu, który uznaje umowę za nieważną. Podstawą do tego jest stwierdzenie, że w dokumencie obecne są klauzule abuzywne, czyli niedozwolone postanowienia, które rażąco naruszają interesy konsumenta lub kształtują jego prawa i obowiązki w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami. Klauzule takie znajdowały się w wielu umowach kredytów hipotecznych udzielanych w tzw. Frankach szwajcarskich, przez co sądy często stwierdzają ich unieważnienie. Jakie ma to jednak skutki?

Unieważniona umowa kredytowa jest traktowana w taki sposób, jakby nigdy nie została zawarta. Bank musi zwrócić całą kwotę wpłaconą przez kredytobiorcę do banku, zaś kredytobiorca musi zwrócić do banku uzyskaną kwotę kredytu – w praktyce, co jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dal kredytobiorcy, otrzymuje on różnicę tych sum.

Unieważnienie umowy kredytowej – przebieg procesu

Gdy widzimy już, jak korzystne dla konsumentów może być unieważnienie umowy frankowej, w pełni zrozumiałe zaczyna wydawać się zainteresowanie frankowiczów tym rozwiązaniem. W jaki sposób rozpocząć jednak całą procedurę i co zrobić, by zwiększyć swoją szansę na wygraną w sądzie? Pierwszym krokiem powinno być uważne przeanalizowanie całej umowy pod kątem obecności klauzul abuzywnych dotyczących mechanizmów denominacji lub indeksacji. Aby móc skutecznie wykonać tę czynność, niezbędne jest posiadanie szerokiej wiedzy z zakresu prawa. Nic więc dziwnego, że większość osób powierza to zadanie specjalistom.

Oferujące pomoc frankowiczom kancelarie są zwykle w stanie szybko odnaleźć wszystkie niedozwolone klauzule. Doświadczeni prawnicy formułują następnie żądania i przygotowują pozew. Gdy dojdzie już do postępowania, reprezentują oni również kredytobiorców przed sądem. Dzięki pomocy dobrych kancelarii prawnych udaje się zwykle uzyskać bardzo korzystne rezultaty.

Czy zawsze warto decydować się na unieważnienie umowy kredytu frankowego?

Choć może wydawać się, że unieważnienie umowy kredytowej jest zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy, to w rzeczywistości istnieją również sytuacje, gdy lepszym wyborem może okazać się zaakceptowanie przygotowanej przez bank ugody. Niektórzy prawnicy z góry odrzucają taką opcję. Dobry prawnik, taki jak na przykład LEGAL.F KANCELARIA Radca Prawny Paulina Fiejdasz, najpierw szczegółowo przeanalizuje jednak treść ugody, a następnie przedstawi kredytobiorcy wady i zalety każdego z rozwiązań. Warto więc zdecydować się na wybór usług specjalistów, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki i oferują prawdziwą pomoc dla frankowiczów.

LEGAL.F Kancelaria zajmuje się także umowami, mocą których Kredytobiorcy zaciągnęli kredyt w złotówkach, a następnie zawarli aneks na mocy którego przewalutowali swój kredyt na CHF. Zachęcamy do współpracy.

 

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *