UK: Jeden login do wszystkich usług

27-05-2011, 07:11

To pomysł brytyjskiego rządu na wygodę obywateli i oszczędności budżetowe. Oprócz tego Londyn zamierza zwiększyć liczbę usług dostępnych online.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pamiętanie danych do logowania staje się coraz bardziej uciążliwe - każdy sklep, serwis społecznościowy czy też informacyjny daje możliwość lub też wymaga rejestracji, co wiąże się z podaniem loginu i hasła. Powszechną praktyką jest stosowanie tych samych ciągów liter i cyfr, niemniej jednak nie brak osób, które do zagadnienia ochrony podchodzą poważnie i starają się wymyślać różne. Wraz z rozwojem e-administracji pojawią się kolejne loginy. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że raczej nie będą one przyjazne i łatwe do zapamiętania.

>> Czytaj także: Na YouTube królewski ślub oglądało więcej ludzi niż żyje w UK

Naprzeciw oczekiwaniom swoich obywateli (a jednocześnie podatników) zamierza wyjść rząd Zjednoczonego Królestwa. Jak informuje The Telegraph, trwają obecnie bardzo zaawansowane prace nad nowym systemem identyfikacji obywateli, którego prototyp ma zostać uruchomiony już w październiku. Ma on bazować na danych identyfikacyjnych, w posiadaniu których są już firmy prywatne. Byłoby to zgodne z oczekiwaniami organizacji broniących prywatności obywateli, mających nadzieję, że agencje rządowe nie będą zbierały kolejnych danych o obywatelach.

Francis Maude, odpowiedzialny w gabinecie za cały projekt, mówi, że obecnie funkcjonujące systemy wymagają odrębnego logowania do każdego z nich, nierzadko w ramach jednego serwisu internetowego. Nie tylko jest to bardzo niewygodne dla użytkowników, ale także kosztowne w utrzymaniu. Wydaje się właśnie, że ten ostatni czynnik jest kluczowy w realizacji inicjatywy - oczekuje się bowiem, że ujednolicenie dostępu do usług rządowych przyniesie tak bardzo potrzebne oszczędności.

>> Czytaj także: Kompromitacja brytyjskiego Ministerstwa Obrony

Sonda
Jeden login to świetna sprawa
  • zdecydowanie
  • niekoniecznie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Wiadomo, że w prace zaangażowana jest m.in. Visa. Korzystanie z jej baz danych ma umożliwić logowanie na podstawie numerów kart płatniczych czy kredytowych. Dla ich posiadaczy byłoby to zapewne spore ułatwienie. Maude zwraca ponadto uwagę na fakt, że wprowadzenie jednolitego systemu identyfikacji obywateli powinno ukrócić zjawisko wyłudzania zwrotów podatku czy też pomocy społecznej.

Jednocześnie Londyn zamierza poszerzać katalog dostępnych w sieci usług, co powinno przyczynić się do dalszego ograniczenia kosztów funkcjonowania brytyjskiej administracji. Stanie się tak tylko wtedy, gdy grupy broniące prywatności nie staną na drodze rządowi, tak jak miało to miejsce w przypadku dowodów osobistych, które z powodu ogromnego oporu, nie zostaną na Wyspach Brytyjskich wprowadzone.

Start całego systemu zaplanowano na październik przyszłego roku.


Następny artykuł » zamknij

MCI: Znaczący wzrost aktywów

Źródło: The Telegraph


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.