UE chce nowych sieci, ale bez rozkopanych dróg

30-04-2012, 10:21

Skąd wziąć nowe sieci i szybki internet za niewielkie pieniądze? Odpowiedzi na to proste pytanie poszukuje Komisja Europejska, która uruchomiła publiczne konsultacje w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie takich kosztów, jak np. przebudowa ulic niezbędna do położenia nowych kabli. Da się to zrobić taniej, jeśli różne podmioty skoordynują swoje prace.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


- Musimy ograniczyć koszty robót inżynieryjnych ponoszonych przy budowie sieci szerokopasmowych, jeżeli chcemy szybciej rozpowszechnić szerokopasmowy dostęp do internetu w całej Europie. Musimy zweryfikować praktyczne pomysły na to, jak ograniczać koszty oraz ułatwiać dostęp do tej infrastruktury, jej ponowne wykorzystanie i współdzielenie. Nic bardziej nie irytuje obywateli niż rozkopane drogi i nic bardziej nie drażni przedsiębiorców niż bezsensowna biurokracja - mówiła Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej, która w ubiegły piątek ogłosiła konsultacje dotyczące ograniczania kosztów wprowadzania szybkiego internetu.

Komisja Europejska chce poznać opinie na temat sposobów ograniczenia kosztów budowy nowych sieci zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu w UE. Chodzi szczególnie o ograniczanie kosztów związanych z robotami z zakresu inżynierii lądowej, takimi jak przebudowa ulic. Komisja jest przekonana, że jest w stanie zmniejszyć koszty inwestycji w sieci szerokopasmowe o jedną czwartą.

Czytaj: Światłowody: UE zbada, czy UKE nie daje TP zbyt dużo swobody

Szacuje się, że obecnie 80 proc. całkowitych kosztów inwestycji w sieci szerokopasmowe stanowią roboty inżynieryjne. Koszt ten jest tak wysoki z powodu braku koordynacji projektów inżynieryjnych, zbyt małego ponownego wykorzystywania istniejącej infrastruktury oraz braku współpracy między poszczególnymi stronami. Przedsiębiorstwa wodociągowe, energetyczne i kolejowe, dysponujące często własną infrastrukturą, zamiast porozumieć się z firmami telekomunikacyjnymi, rozkopują ulice na własną rękę.

Ogłoszone w piątek konsultacje będą trwały do 20 lipca 2012 r. Ich wyniki być może przyczynią się do ograniczenia kosztów inwestycji. Komisja pragnie poznać opinie przede wszystkim na temat: przeszkód utrudniających prowadzenie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, sposobów poprawy wykorzystania obecnej infrastruktury, koordynacji robót i dostosowania nowych budynków do potrzeb szerokopasmowej infrastruktury.

Dokument konsultacyjny jest dostępny na stronie Komisji Europejskiej.

Każde konsultacje unijne mogą być zapowiedzią rozwiązań prawnych na przyszłość. W tym przypadku Komisja bierze się za coś, co jest problemem w wielu państwach. Polacy też dobrze to znają, nie tylko od strony telekomunikacji. Da się u nas zaobserwować takie absurdy, jak remontowanie ulicy przed planowanym remontem sieci wodociągowej przebiegającej pod tą ulicą. 

Uregulowanie kwestii koordynacji robót jest niewątpliwie potrzebne, ale to również bardzo ambitny cel.

Czytaj: UE: Abonenci wybiorą dostawcę roamingu, czyli może być taniej


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.