Ubuntu staje się multidotykowy

17-08-2010, 09:38

Nadchodzący Ubuntu 10.10 będzie wyposażony w oprogramowanie uTouch, dzięki któremu użytkownicy i deweloperzy będą mogli korzystać z funkcji multidotykowych. Co ciekawe, twórcy popularnej dystrybucji Linuksa znaleźli swój własny sposób na stworzenie "języka gestów".

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Firma Canonical poinformowała o opracowaniu kompletnego multidotykowego rozwiązania, które wymagało m.in. stworzenia otwartego silnika rozpoznawania gestów, API gestów, a także zmian w jądrze Linuksa oraz X.org. Projekt wymagał zatem współpracy kilku społeczności deweloperów.

W rzeczywistości prace nad multidotykiem zaczęły się już w Ubuntu 10.04 LTS, kiedy pracowano nad wsparciem dla dotykowego sprzętu - Dell XT2, HP tx2 oraz Lenovo T410s. Wypracowane wtedy rozwiązania wykorzystano w czasie prac nad nadchodzącym systemem Ubuntu 10.10. Stworzono kilka prototypów rozpoznawania gestów i rezultaty tych wysiłków trafiły do archiwów Ubuntu.

>>> Czytaj: Linux Foundation pomoże firmom wykorzystywać oprogramowanie open source

Canonical zapowiada, że rozwój technologii dotykowej będzie obszarem intensywnych prac do wersji 12.04 LTS. Planowane jest wsparcie dla dotyku w starszych aplikacjach oraz projektowanie nowych aplikacji bazujących na nowym sposobie interakcji z komputerem.

Z wpisu na blogu Marka Shuttlewortha wynika, że oprogramowanie uTouch współpracuje dobrze z Dellem XT2, ale w momencie wydania powinno działać także na wielu innych urządzeniach. Cechą, która je wyróżnia, jest brak pojedynczych "magicznych gestów". Zamiast nich zastosowano bardzo proste gesty, które mogą być przez deweloperów łączone w bardziej skomplikowane "zdania".

Oprogramowanie jest dostępne na warunkach licencji GPLv3 oraz LGPLv3. Są też elementy związane z innymi projektami (X.org, Gtk), udostępnione na licencjach preferowanych przez te projekty. Osoby, które chcą wiedzieć więcej na temat uTouch, mogą zapoznać się z dokumentacją techniczną (dostępną w dokumencie Google). Kod został opublikowany na Launchpad.

Nie da się ukryć, że wsparcie dla rozwiązań multidotykowych jest odpowiedzią na zapotrzebowania kreowane przez rynek. W ubiegłym tygodniu twórcy Firefoksa poinformowali o wsparciu dla multidotyku w Windows 7, co można uznać za zapowiedź rozwoju aplikacji webowych wykorzystujących dotyk. Świat urządzeń mobilnych już od pewnego czasu jest zdominowany przez dotyk. Twórcy wolnego oprogramowania nie mają zamiaru pozostawać w tyle.

>>> Czytaj: Firefox 4 beta ma wsparcie dla multidotyku (wideo)Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.