Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ubezpieczenie kredytu - czy warto za nie zapłacić?

01-08-2018, 11:57

Coraz częściej można spotkać się z połączeniem usługi kredytowej i ubezpieczeniowej. Występuje ona w postaci ubezpieczenia kredytu i w niektórych przypadkach jej wykupienie może okazać się obowiązkowe. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, dlatego nie zawsze jest to korzystne dla kredytobiorców. W jakich sytuacjach można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu i kiedy warto w nie zainwestować?

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie kredytu?

W teorii nałożenie obowiązku wykupienia ubezpieczenia kredytu nie jest możliwe. Nieco inaczej wygląda to jednak w praktyce, zwłaszcza gdy przyjrzymy się ofertom kredytów hipotecznych. Na ogół wykupienie takiego ubezpieczenia jest dobrowolne. Banki mogą jednak konstruować oferty w taki sposób, aby jego brak przekładał się na wyższe koszty kredytu. Może to zrobić chociażby poprzez podwyższenie marży czy wymóg przedstawienia innych zabezpieczeń, np. w osobie żyranta. Warto także wiedzieć, że do uzyskania kredytu hipotecznego, wymagany jest 20% wkład własny. Istnieją pewne odstępstwa od tej reguły, gdy wkład może być mniejszy, jednak wówczas wykupienie ubezpieczenia będzie konieczne. Jak to możliwe? Jeżeli wymóg wniesienia przez kredytobiorcę wkładu własnego na poziomie 20% nie zostanie spełniony, to bank ma prawo żądać dodatkowego zabezpieczenia właśnie w postaci jego ubezpieczenia.

Co daje ubezpieczenie kredytu?

Mimo, że wykupienie ubezpieczenia może przekładać się na wyższe koszty całościowe kredytu, to w niektórych sytuacjach jest opłacalne. Zapewnia bowiem poczucie bezpieczeństwa finansowego w wielu, nagłych sytuacjach, np. utraty pracy. Wykupienie ubezpieczenia pozwala przy tym na zabezpieczenie interesów obu stron. Dostępne są różne rodzaje ubezpieczeń: na życie, od utraty pracy bądź następstw nieszczęśliwych wypadków. Szczególnie to pierwsze jest wykupywane najczęściej, ponieważ pozwala zabezpieczyć rodzinę kredytobiorcy w przypadku jego śmierci - wówczas to ubezpieczyciel spłaca część zobowiązania. Brak takiego ubezpieczenia powoduje, że ciężar spłaty przechodzi na najbliższych. Pamiętać trzeba, że warunki ubezpieczenia są określone bardzo szczegółowo i w niektórych sytuacjach może nie zostać ono wypłacone.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Koszty kredytu, zwłaszcza hipotecznego i bez dodatkowego ubezpieczenia mogą okazać się bardzo wysokie. Nic więc dziwnego, że wielu kredytobiorców szuka sposobu na rezygnację z tej usługi. Niestety, nie w każdym przypadku będzie to korzystne. W tym celu należy się zapoznać z zapisami, które są zawarte w umowie. Dobrze to zrobić jeszcze przed jej podpisaniem. W większości sytuacji powinno okazać się, że z ochrony ubezpieczeniowej można zrezygnować w dowolnym momencie, jednak najprawdopodobniej zmieni to wysokość rat. Modyfikacji ulegnie bowiem oprocentowanie lub marża. Trzeba więc dokonać dokładnych obliczeń, aby sprawdzać czy taki krok na pewno się opłaci. Więcej na temat rezygnacji z ubezpieczenia kredytu można dowiedzieć się na https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/rezygnacja-z-ubezpieczenia-w-czasie-trwania-kredytu-czy-mozna-zrezygnowac-z-ubezpieczenia-kredytu/id/192

mat partnera

Decydując się na kredyt, najlepiej porównać oferty z kilku banków, aby zobaczyć, który przedstawi najkorzystniejsze warunki. Wykupienie ubezpieczenia nie będzie obowiązkowe, o ile kredytobiorca posiada wymagane 20% wkładu własnego. W innej sytuacji może okazać się to konieczne. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa zazwyczaj w dowolnym momencie, jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie pod względem finansowym, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy, warto przeanalizować wszystkie jej zapisy oraz ewentualne konsekwencje.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:










fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy