Typy funduszy inwestycyjnych w pigułce

05-09-2017, 09:39

Fundusze inwestycyjne różnią się m.in. poziomem ryzyka oraz wysokością potencjalnych zysków. Dla początkujących inwestorów ta różnorodność stanowi nie lada wyzwanie. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje o podstawowych rodzajach funduszy inwestycyjnych.

inwestycje

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny to forma grupowego inwestowania, której celem jest lokowanie kapitału w dostępne na rynku instrumenty finansowe oraz pomnażanie środków. Uczestnikami funduszy mogą być zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne. Zarządzają nimi Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, których działalność jest regulowana ustawą z dnia 27 maja 2004 roku. Środki przekazywane do funduszy są przeliczane na jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne.

Podstawowy podział funduszy inwestycyjnych

  • ze względu na formę uczestnictwa

Fundusz Inwestycyjny Otwarty (FIO) – najpopularniejszy rodzaj funduszu z tego względu, że jego uczestnikami mogą zostać osoby prawne, fizyczne, a także organizacje i instytucje, które nie posiadają osobowości prawnej. Jednostki FIO są zbywane i kupowane na żądanie uczestnika funduszu. Są także dziedziczone.

Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty (SFIO) – specjalna forma Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. SFIO może inwestować dodatkowo całość aktywów w jednostki innych funduszy w tym Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, albo może być dedykowany określonej grupie osób. 

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ) – certyfikaty emitowane przez Fundusz Inwestycyjny Zamknięty w przeciwieństwie do Funduszy Inwestycyjnych Otwartych mogą zostać umorzone wyłącznie w dniach określonych przez fundusz, a więc ich płynność jest mniejsza niż FIO czy SFIO. Liczba tych certyfikatów jest stała i może być powiększona tylko w przypadku emisji certyfikatów przez fundusz. Dodatkowo, w przypadku funduszy inwestycyjnych zamkniętych zazwyczaj należy dysponować większą sumą, aby móc w nie zainwestować.

  • ze względu na cel inwestycyjny

Fundusze akcyjne – środki lokowane głównie w akcje oraz inne papiery wartościowe. Forma inwestowania obarczona największym ryzykiem, przynosząca najwyższe zyski w czasie hossy, ale także straty w czasie bessy.

Fundusze dłużne – środki inwestowane przede wszystkim w obligacje, np. przedsiębiorstw czy Skarbu Państwa. Zazwyczaj inwestowanie w fundusze dłużne łączy się z mniejszym ryzykiem utraty środków niż lokowanie pieniędzy w akcje.

Fundusze pieniężne – kapitał lokowany w różne klasy aktywów, głównie instrumenty rynku pieniężnego czy krótkoterminowe papiery wartościowe. Inwestowanie w te fundusze charakteryzuje się najmniejszym poziomem ryzyka.

Fundusze mieszane (hybrydowe) – kapitał inwestowany w klasy aktywów o charakterze udziałowym np. akcje oraz dłużnym np. obligacje.

Inwestowanie w fundusze możesz zacząć bez wychodzenia z domu. Na przykład Esaliens TFI (dawniej Legg Mason TFI) oferuje możliwość dokonania inwestycji i zarządzania nimi online.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag TFItag komunikat firmytag fundusze inwestycyjne
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: