Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ty lub twój lekarz podejrzewacie chorobę rzadką? Może pomóc ci fundacja

16-10-2022, 09:46

Lista odwiedzonych przez Ciebie specjalistów coraz bardziej się wydłuża, a lekarze zalecają kolejne terapie, które nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. Z Twoim zdrowiem nie tylko nie jest lepiej, ale zdaje się, że jest coraz gorzej – pojawiają się kolejne objawy, które trudno dopasować do dotychczas zdiagnozowanych u Ciebie schorzeń. Tak właśnie wygląda historia wielu osób dotkniętych chorobami rzadkimi, więc jeśli brzmi znajomo, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Problematyczna diagnostyka schorzeń rzadkich

Nie da się ukryć, że choroby rzadkie stanowią ogromne wyzwanie diagnostyczne. Przyczyn tego stanu jest bardzo wiele. Choć choroby rzadkie mogą dotyczyć nawet 6-8% osób w populacji, to jednak w trakcie diagnostyki nie są pierwszym w kolejności schorzeniem, które podejrzewa się u pacjenta – jest zdecydowanie więcej popularniejszych i powszechniejszych chorób.

Nawet bardzo czujny specjalista może mieć problem z diagnozą schorzeń rzadkich. Wynika to przede wszystkim z niespecyficzności objawów, które im towarzyszą. Łatwo przyporządkować je do wielu innych problemów zdrowotnych, charakterystycznych dla danej grupy wiekowej czy populacji. Co więcej – dla samych pacjentów te symptomy mogą być mało zauważalne i niespecjalnie dokuczliwe, przez co nie będą ich nawet sygnalizować specjaliście - skupią się na tych objawach, które najbardziej negatywnie wpływają na ich życie.

Podejrzenie choroby rzadkiej – co dalej?

Co jednak w sytuacji, kiedy – zazwyczaj po długiej ścieżce diagnostycznej obejmującej wizyty u lekarzy wielu specjalności – specjalista zasugeruje, że być może problem wynika z obecności choroby rzadkiej?

Jeśli Twój lekarz wskazał taką możliwość lub podejrzewasz, że chorujesz na chorobę rzadką, możesz skorzystać z pomocy Fundacji Saventic. Jej zadaniem jest nie tylko zwiększenie świadomości istnienia chorób rzadkich, ale także pomaganie pacjentom w uzyskaniu właściwej diagnozy.

Pomoc polega na analizie przesłanego kwestionariusza oraz danych medycznych. Zajmują się tym specjaliści Fundacji przy wsparciu algorytmów. Eksperci są lekarzami rozmaitych specjalności, a jednocześnie na co dzień mają do czynienia z chorobami rzadkimi.

Dzięki temu, że konsultują się między sobą, analiza uwzględnia całościowe spojrzenie na pacjenta i jego problemy. W zależności od ustaleń zespołu chory może zostać skierowany do ośrodka referencyjnego w celu wykonania diagnostyki lub otrzyma sugestię wykonania konkretnego badania, aby wykluczyć lub potwierdzić dane schorzenie.

Jak działa Fundacja Saventic?

Opisywana powyżej pomoc jest w pełni bezpłatna, a dokumenty do analizy może przesłać każdy, kto podejrzewa u siebie chorobę rzadką. Konieczne jest wypełnienie stosownych formularzy oraz udostępnienie dotychczasowej dokumentacji medycznej, którą później przeanalizują specjaliści Fundacji przy wsparciu algorytmów.Pacjent w dowolnym czasie może zrezygnować z dalszego korzystania z pomocy Fundacji oraz wycofać swoje dane.

Obszerną bazę wiedzy oraz więcej szczegółów działania Fundacji znajdziesz na stronie internetowej www.fundacjasaventic.pl.

Ty lub twój lekarz podejrzewacie chorobę rzadką? Może pomóc ci fundacja

Fot. Unsplash

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik









Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag fundacje