Twórcy Kinect zrobią kontroler ruchowy dla PC

04-01-2011, 11:18

Kontroler ruchowy podobny do Kinect, ale przeznaczony dla użytkowników PC może stworzyć firma PrimeSense wspólnie z Asusem. PrimeSense opracowała rozwiązanie będące podstawą Kinect, więc można mieć nadzieję, że ruchowy kontroler dla PC również będzie udany.

Kinect pozwala sterować konsolą Xbox za pomocą ruchów ciała. Urządzenie odniosło niemały sukces na rynku, już po pierwszych 10 dniach sprzedano milion kamer Kinect.

Teraz podobny produkt dla komputerów PC chcą opracować firmy PrimeSense i Asus. O mniej znanej firmie PrimeSense wspominaliśmy w DI na początku roku. To właśnie ta izraelska firma opracowała kamerę będącą kluczową częścią rozwiązania Kinect.

>>> Czytaj: Microsoft: już milion sprzedanych kamer Kinect

Nowy produkt będzie nosił nazwie WAVI Xtion. Ma być dostępny na rynku w drugim kwartale 2011 r. i będzie udostępniany stopniowo w różnych krajach. WAVI Xtion ma wprowadzać sterowanie ruchem do pokoju wypoczynkowego, tak aby użytkownicy mogli przeglądać treści multimedialne i korzystać z serwisów społecznościowych bez potrzeby sięgania po urządzenia sterujące. 

Dodatkowo Asus ma wykorzystać rozwiązania PrimeSense, aby stworzyć pierwsze na świecie rozwiązanie dla deweloperów - Xtion PRO. Ma ono ułatwiać tworzenie aplikacji bazujących na gestach. Xtion PRO ma się pojawić na rynku już w lutym. Deweloperzy będą mogli sprzedawać stworzone z jego pomocą aplikację w specjalnym sklepie online. 

Oczywiście obydwa rozwiązania zostaną pokazana na targach CES 2011 w Las Vegas, już za kilka dni.

PrimeSense i Asus mają też pracować nad wspieraniem OpenNI - organizacji non-profit działającej na rzecz interoperacyjności pomiędzy różnymi rozwiązaniami w zakresie naturalnego interfejsu. Obie firmy wierzą w to, że można już mówić o nowej kategorii urządzeń kontrolowanych gestami, które z czasem stworzą cały ekosystem.

Ciekawe, co na to Microsoft. Podejmowano już próby uruchomienia Kinect pod kontrolą Windows. Najwyraźniej użytkownicy PC też chcieliby spróbować ruchowej rozrywki. Microsoft początkowo nie pochwalał "przerabiania urządzenia", ale potem jakby zmienił stanowisko, twierdząc, że Kinect jest "z założenia otwarty", a próby uruchamiania go z komputerem PC są "inspirujące".

>>> Czytaj: Kinect - idealne narzędzie dla Wielkiego Brata


Źródło: PrimeSense
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930