Rozwój rodziców, niepowodzenia w szkole, konflikty z rówieśnikami — takie zdarzenia mogą ogromnie obciążyć kruchą psychikę dziecka. Co możesz zrobić, aby pomóc mu odzyskać równowagę? Kiedy warto poprosić o wsparcie psychologa dziecięcego? Współczesne tempo życia daje się we znaki nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Presja ze strony nauczycieli, wielość zajęć dodatkowych, konflikty z rówieśnikami czy brak wystarczającej uwagi ze strony rodziców — codzienność kilkulatków nie zawsze jest różowa.
Stres a krucha psychika dziecka
Trudne wydarzenia, stres i skumulowane napięcie mają ogromny wpływ na kruchą psychikę dziecka. Jeśli młody człowiek nie zna sposobów, by konstruktywnie rozładować zalegające w nim emocje, te prędzej czy później przejmą nad nim kontrolę. Niepohamowane ataki agresji lub histerii, płaczliwość, smutek, apatia czy permanentne zmęczenie to oczywiste sygnały świadczące o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.
Kiedy do psychologa?
Gorsze dni zdarzają się każdemu. Jeśli jednak niepokojące zachowania utrzymują się przez okres kilku tygodni, koniecznie zacznij działać. Zbagatelizowanie ataków agresji czy przedłużającej się apatii może mieć katastrofalne skutki. Co warto zrobić? Pierwszym krokiem na drodze ku zdrowiu powinna być konsultacja z psychologiem dziecięcym. Zapukaj do drzwi psychologa, jeśli zachowanie Twojego dziecka istotnie się zmieniło. Poproś o pomoc również w sytuacji, jeśli nie jesteś w stanie jednoznacznie zdefiniować problemu, jednak wyczuwasz, że „coś jest nie tak”.
Na czym polega i jak wygląda psychoterapia dziecka?
Psychoterapia dzieci i młodzieży polega na dialogu pomiędzy młodym klientem a psychologiem. Jeśli sytuacja tego wymaga, uczestniczy w nim również rodzic. To, jakie techniki, metody i narzędzia wykorzysta podczas sesji psycholog, zależy od specyfiki problemu i wieku dziecka. Z najmłodszymi klientami często pracuje się przez zabawę. W przypadku starszych kluczowa jest rozmowa.
Jakie efekty pozwala osiągnąć psychoterapia dzieci?
Najlepszym efektem spotkań z psychologiem powinien być powrót malucha do naturalnego stanu funkcjonowania, wzmocnienie pozytywnych wzorców zachowań oraz nauka nowych, nieznanych dotąd sposobów radzenia sobie z napięciem i emocjami. Terapia pozwala także zatrzymać rozwój negatywnych, często destrukcyjnych nawyków. Aby skutki terapii były w pełni satysfakcjonujące i trwałe kluczowe jest wsparcie najbliższych — rodziców i rodzeństwa. Bez ich zaangażowania, efekty bywają zadowalające, ale nietrwałe.
Źródło:https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|