TVP lekceważy telewidzów i opóźnia cyfryzację?

22-10-2009, 10:32

Zakodowanie sygnału satelitarnego cyfrowych kanałów TVP uderza w abonentów. Proces cyfryzacji kraju znów został zablokowany przez biurokratów – uważa Instytut Globalizacji.

15 września br. TVP postanowiła uruchomić własną platformę cyfrową. Dostęp do niej miał być bezpłatny. Miał być, ponieważ 9 października br. zakodowano sygnał czterech stacji, które w ramach platformy miały być darmowe.

Kodowanie programów TVP nadawanych drogą satelitarną może wpłynąć na opóźnienie cyfryzacji Polski. Zgodnie z komentarzem z Instytutu Globalizacji platforma cyfrowa TVP ma sens w dostępie bezpłatnym i niekodowanym, zgodnie z rządową strategią cyfryzacji sygnału telewizyjnego.

– Decyzja o zablokowaniu dostępu do odbioru satelitarnego programów nadawcy publicznego pozbawi milionów Polaków dostępu do bezpłatnej telewizji cyfrowej – tłumaczy dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – Jeśli dodamy do tego brak realnego postępu w tworzeniu telewizji naziemnej, oznacza to, że cyfryzacja w Polsce znów została wstrzymana, a Polacy będą skazani na dostęp płatny, co uczyniłoby z Polski ewenement na skalę europejską – dodaje.

W nieciekawej sytuacji znaleźli się abonenci, którzy zaopatrzyli się już w dekodery. Sprzęt do odbioru sygnału cyfrowego kosztował ich w granicach 400 zł. Mają oni jednak możliwość wystosowania zbiorowego pozwu wobec TVP.

Komentując zaistniałą sytuację, Tomasz Teluk tłumaczy, iż konsekwencją decyzji obecnego Zarządu TVP może być odwrócenie się telewidzów od telewizji publicznej. Pierwsze sygnały są już widoczne na licznych forach internetowych. Ruch wykonany przez Zarząd TVP może spowodować kolejny spadek oglądalność telewizji publicznej, zmniejszając jej udziału w rynku, spadek wpływów z abonamentu i dochodów z reklam.

– Działanie nowego Zarządu jest co najmniej niezrozumiałe. Może okazać się, że pieniądze podatników płacących abonament zostały wyrzucone w błoto – ocenia Tomasz Teluk.

Jeśli cyfryzacja w Polsce zostanie wstrzymana, Polska straci szansę na dogonienie krajów zachodniej Europy w zakresie technologii cyfrowych, w tym technologii satelitarnej dostępnej powszechnie. Straciłby także rynek, w szczególności producenci sprzętu RTV i producenci zestawów do odbioru telewizji cyfrowej – uważają eksperci Instytutu Globalizacji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy