Turnieje CS:GO w Polsce

26-10-2019, 07:49

Zacznijmy od faktów. Counter-Strike: Global Offensive jest bardzo w Polsce bardzo popularny. Choć często słyszy się narzekanie na CS:GO oraz to jak jest prowadzone i rozwijane przez Valve, statystyki sugerują, że CS:GO cieszy się nie tylko niegasnącą, a wręcz rosnącą popularnością. W sierpniu bieżącego roku, czyli 7 lat po premierze, CS:GO pobiło rekord popularności utrzymujący się od początku 2017 roku. Powodów można znaleźć wiele: Berlinski Major, przejście na model F2P w grudniu 2018 lub też zwyczajnie wakacyjna melancholia.

Naturalnie, duża liczba polskich graczy CS:GO interesuje się aktywnie esportową, profesjonalną stroną CSa. Co więcej, idąc śladem fanów piłki nożnej czy Formuły 1, nie trzeba koniecznie samemu grać by oglądać. Dlatego, dzisiaj przyjrzymy się trochę bliżej stanowi turniejowego CS:GO oraz popularności tej dyscypliny esportowej w Polsce.

Polskie Majory

Pisząc o turniejowej stronie CS:GO w Polsce, lub w zasadzie gdziekolwiek na świecie, wprost niemożliwe jest pominięcie Majorów. Są to największe turnieje odbywające się zazwyczaj raz na pół roku. Charakteryzują się najlepszymi drużynami, przysłowiowymi „sportowymi emocjami” oraz najwyższą pulą nagród wynoszącą milion dolarów amerykańskich. Majory są współsponsorowane i współorganizowane przez Valve, stąd ich status największych i najbardziej oficjalnych turniejów. W skrócie, można porównać do mistrzostw świata.

Majory, będące swoistym świętem graczy CS:GO, to nie tylko okazja do zobaczenia najlepszych graczy i drużyn z całego świata, wschodzących gwiazd oraz legend CS:GO, ale również szansa na zdobycie wyjątkowych w swoim rodzaju skinów do CS:GO. A jeżeli coś w CS:GO jest wyjątkowe, to jest również drogie.

Podczas Majorów widzowie mają szansę na zdobycie Souvenir packów – specjalnych skrzynek ze skinami posiadającymi już zaaplikowane naklejki drużyn i graczy biorących udział w danym turnieju. Wszystkie skiny otrzymane w ten sposób są w, tak zwanej, wersji Souvenir i o ile większość z nich kosztuje w miarę normalnie, zdążają się naprawdę bajecznie drogie kombinacje, w tym najdroższy skin kiedykolwiek sprzedany. Mowa tu oczywiście o AWP | Dragon Lore. Ten konkretny egzemplarz związany był z bostońskim ELEAGUE Major 2018 i posiadał nakleję Tylera „Skadoodle” Lathama w idealnym stanie oraz naklejkę Cloud9. Szcześliwym trafem, Cloud9 wygrało ów Major a sam Skadoodle startujący w tej drużynie został ogłoszony MVP tego turnieju.

Sam skin został kupiony za ponad $61,000! Gdzie sprzedać skiny CS GO za takie pieniądze? Opcji jest kilka: Rynek Społeczności Steam, niezależne strony tradingowe, społeczności handlujące na Reddicie czy na Discordzie, strony masowo skupujące skiny, ale jest to temat na inny artykuł.

W Polsce miały miejsce cztery turnieje o randze Major: ESL Major Series One Katowice 2014, ESL One: Katowice 2015, PGL Major Kraków 2017 oraz Intel Extreme Masters XIII – Katowice Major 2019. Niestety, wygląda na to, że mimo częstych powrotów do Polski, przez dłuższy czas nie uświadczymy polskiego Majora ze względu na pewne problemy organizacyjne i rzekome problemy w komunikacji z przedstawicielami miast.

Międzynarodowe turnieje i rozgrywki ligowe

Jednak Majory to nie wszystko. Każdego miesiąca odbywa się szereg turniejów o zasięgu międzynarodowym jak również kolejne kolejki różnego rodzaju lig CS:GO. Oczywiście, pula nagród na tych turniejach jest znacznie mniejsza niż na Majorach lub finałach ligi, jednak konkurencja również jest mniejsza. Mniejsze drużyny mają się szansę popisać, natomiast legendy często wykorzystują takie turnieje do doszlifowania strategii lub przetestowania nowych taktyk przed kolejnym Majorem.

Manualne śledzenie takich rozgrywek przy ich ilości może być wręcz niemożliwe. Na szczęście z pomocą przychodzą strony specjalizujące się w agregowaniu wszelkich treści związanych z esportem. Prawdopodobnie największą i najpopularniejszą stroną tego typu dla CS:GO jest HLTV. Znaleźć tam można kalendarz CSowych wydarzeń na najbliższy miesiąc wraz z informacjami takimi jak miasto, data, rodzaj turnieju, pula nagród oraz jakie drużyny będę brały udział. Znajdziecie tam również statystyki dotyczące drużyn oraz profile pojedynczych graczy. Wszystko okraszone jest hazardową nutką – wszystkie mecze i konfrontacje opisane są bettingowym scoringiem.

Jeśli chodzi o rozgrywki i turnieje tej rangi na terenie Polski, to niestety, jest ich obecnie niewiele. O ile zdarzają się cykliczne wydarzenia w stylu WESG czy rozgrywki ESP Pro Series, o tyle niewiele jest dużych turniejów, które sprowadziły by w granice naszego kraju najlepszych z najlepszych. Jest to jednocześnie okazja do zobaczenia w akcji mniej znanych i utytułowanych polskich zespołów, także nie wszystko stracone.

Lokalne rozgrywki

Od zarania dziejów (tj. Od początków Counter-Strike 1.6) lokalne rozgrywki gromadziły w pubach oraz kafejkach internetowych rzeszę fanów esportowych strzelanek. Nagrody niewielkie, nie licząc koszulki, paru złotych i zazdrosnych spojrzeń rywali, ale i też zapisać się może prawie każdy. Jeżeli interesują cię takie małe, lokalne eventy, to najlepszym sposobem na znalezienie ich będzie Facebook i wszelakie ogłoszenia na lokalnych grupach. Jeżeli znasz jakieś aktywnie działające w tym temacie centra kub kluby, wystarczy napisać do nich maila lub wiadomość na Messengerze z pytaniem.

A jeśli takowych nie ma? Można je samemu zorganizować. Choć LAN zapewnia najlepsze doznania oraz jest najbezpieczniejszy pod kątem oszustw, można zawsze lokalny turniej zorganizować online. Istnieje szereg portali i platform oferujących rozwiązania z cyklu customowych meczy. Co więcej część z nich wspiera nawet system bettingowy, który w ograniczonym środowisku jest o wiele bardziej bezpieczny oraz w pełni legalny :)

Jedną z czołowych platform tego typu jest PvPRO, gdzie prócz gwarantowanych fajnych doznań gry kompetytywnej możemy wygrać świeże skiny z górnej półki. W ofercie są również challenge dla pojedynczych graczy jak również różnego typu drużyn. Takie platformy są na tyle popularne, że posiadają system ligowy, często ograniczony lokalizacją. Tak więc, znajdziemy ligę Polską, Czeską czy też, dla tych z mocnymi nerwami i znajomością cyrylicy, ligę Rosyjską. Są też ligi ogólnoświatowe, lub takie oparte na konkretnym modelu rozgrywki i zasadach. W skrócie, dla każdego coś dobre.

Choć na takich eventach nie uświadczymy boskiego poziomu i nie zobaczymy na żywo drużyn pokroju Astralis czy Natus Vincere, to emocje są równie wysokie. Plus, każdy może spróbować swoich sił. To w takich miejscach zaczynał pashaBiceps czy Snax. Kto wie, może to ty będziesz kolejną gwiazdą profesjonalnego CS:GO przekuwając pasję w sposób na życie?

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.