Trojany bankowe nie ustępują nikomu pola

19-04-2010, 12:46

W pierwszym kwartale br. wzrosła liczba tradycyjnych wirusów, a ulubionymi strategiami cyberoszustów były ataki przez sieci społecznościowe oraz techniki Black Hat SEO z wykorzystaniem tematów dotyczących Apple i Facebooka - wynika z kwartalnego raportu laboratorium PandaLabs.

Nowe próbki złośliwego oprogramowania
fot. PandaLabs - Nowe próbki złośliwego oprogramowania
Jak można zauważyć na zamieszczonym obok wykresie, w pierwszych trzech miesiącach 2010 roku najliczniejszą kategorią złośliwego oprogramowania okazały się trojany bankowe, które stanowiły prawie 61 proc. odnotowanych przez PandaLabs nowych próbek. Co ciekawe, drugie miejsce w tym zestawieniu zdobyły tradycyjne wirusy (nieco ponad 15 proc.), które w ostatnich latach praktycznie zaniknęły.

W atakach z użyciem technik Black Hat SEO wykorzystywano popularne tematy, takie jak iPad firmy Apple czy aplikacje na Facebooku. Najlepszym miejscem do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania okazały się serwisy społecznościowe i jest to trend, który będzie utrzymywał się w tym roku.

>> Czytaj także: Wykorzystanie serwisów społecznościowych w firmach a bezpieczeństwo

Odsetek zainfekowanych państw
fot. PandaLabs - Odsetek zainfekowanych państw
W rankingu infekcji opracowanym na podstawie danych z bezpłatnego skanera internetowego Panda ActiveScan pierwsze miejsce ponownie zajęła Hiszpania, w której odsetek zainfekowanych komputerów przekroczył 35 proc. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Stany Zjednoczone, Meksyk i Brazylia. Polska nie zakwalifikowała się do tego rankingu, znalazła się za to na jedenastym miejscu w zestawieniu krajów rozsyłających najwięcej spamu, potwierdzając wcześniejsze doniesienia na ten temat.

Cały raport dostępny jest (w języku angielskim) na stronie firmy Panda Security.


Źródło: Panda Security
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031