Transport międzynarodowy, a płaca kierowców. Jak rozliczani są kierowcy w czasie delegacji?

25-09-2017, 10:38

Jak powszechnie wiadomo rozliczanie czasu pracy kierowców, którzy są w podróży służbowej znacząco różni się od rozliczania czasu pracy wielu innych grup pracowniczych, które są w identycznej podróży służbowej.

ciężarówka

Oczywiście wynika to z tego, że w czasie podróży kierowcy wykonują swoją racę, a pozostali pracownicy w czasie podróży służbowej nie wykonują praktycznie żadnych zadań. Analogicznie gdy pozostali pracownicy pracują w czasie delegacji to kierowcy mają wolne.

Jak rozliczani są kierowcy w czasie delegacji?

Aby rozliczyć czas pracy kierowców w czasie podróży służbowej w pierwszej kolejności należy ustalić, czy rzeczywiście z taką podróżą mamy do czynienia. W każdym przypadku, ustalenie czy dany kierowca jest rzeczywiście w podróży służbowej, będzie zależało od dokładnego określenia jego miejsca pracy w sporządzonej umowie o pracę.

Miejsce pracy kierowcy

W przypadku kierowców, którzy oferują transport międzynarodowy i transport krajowy kluczową rolę odgrywa miejsce ich pracy. Zgodnie z przepisami podróż służbowa oznacza tak naprawdę wykonanie konkretnego zadania służbowego poza miejscowością, w której to znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem pracy kierowcy. Z tytułu podróży służbowej każdemu kierowcy przysługują odpowiednie należności na pokrycie wszystkich kosztów, które są z nią związane. Z tytułu podróży kierowcy przysługują stosowne diety oraz zwrot kosztów za przejazd, nocleg, dojazd środkami komunikacji miejskiej oraz wielu innych udokumentowanych wydatków, które dokładnie określone są przez pracodawcę w umowie o pracę. Pamiętać należy również i o tym, że to czy wykonywanie określonych zadań jest tak naprawdę podróżą służbową czy też zwykłą pracą, zależy głównie od sposobu określania miejsca pracy kierowcy. Zgodnie z prawem każdy kierowca, tak samo zresztą jak i pozostali pracownicy należący do innych grup pracowniczych, powinni w umowie o pracę mieć dokładnie wskazane miejsce wykonywania pracy. Oczywiście miejsce pracy musi wskazywać faktyczne miejsce, w którym pracownicy rzeczywiście wykonywać będą swoje codzienne zadania.

Wynagrodzenia kierowców międzynarodowych

W Polsce jest coraz więcej profesjonalnych firm np. SM Logistic Sp. z o.o., które oferują kompleksowe usługi transportowe, dlatego też coraz częściej poruszane są kwestie wynagrodzenia dla kierowców międzynarodowych. Do niedawna firmy oferujące transport międzynarodowy wysyłając kierowców w podróż służbową, mieli bardzo duży problem z jej prawidłowym rozliczeniem. Problem pojawił się po wyroku Sądu Najwyższego z listopada 2008 roku, w którym to Sąd wyraźnie stwierdził, że kierowcy transportu międzynarodowego, którzy odbywają podróż w ramach wykonywania umówionej pracy nie są tak naprawdę w podróży służbowej (w myśli regulacji Kodeksu Pracy), co oczywiście oznacza, że nie mają prawa do świadczeń wynikających z tego tytułu. W takich okolicznościach wypłacanie diety mogło by narazić pracodawcę na poważne zarzuty obchodzenia przepisów o podatku dochodowym oraz składakach na ubezpieczenia społeczne. Dzięki najnowszym regulacjom udało się zniwelować ten problem. W ustawie z 16.04.2004 pojawiła się nowa definicja podróży służbowej. Zgodnie z najnowszymi przepisami za podróż służbową należy uznać każdy wyjazd kierowcy poza miejscowość, w której znajduje się pracodawca. Po zmianach w przepisach kierowcom międzynarodowy przysługują identyczne diety jak pozostałym pracownikom na podstawie Kodeksu Pracy.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.