QA, jakościowiec albo po prostu tester oprogramowania. To on sprawdza oprogramowanie pod kątem błędów i zajmuje się zapewnieniem jakości oprogramowania. Testerzy wyszukują błędy programów, sprawdzają czy ich funkcjonalności działają poprawnie i raportują usterki oprogramowania.
Na co dzień współpracują głównie z programistami ale biorą także udział w spotkaniach projektowych gdzie mają do czynienia np. także z analitykami biznesowymi. Tester w zespole to bardzo odpowiedzialna rola. Pełni kluczową rolę w zapewnieniu jakości końcowego produktu. Taka osoba musi posiadać zarówno twarde umiejętności, być osobą techniczną ale także musi potrafić zachować dyplomację i śmiało komunikować się z pozostałymi członkami zespołu.
Niezmiernie ciężko jest wskazać konkretne kwalifikacje testera ale z pewnością znajomość oprogramowania, doświadczenie z elektroniką czy dobra komunikacja w języku angielskim mogą się okazać niezbędne. Na dzień dzisiejszy istnieje program szkoleniowy który przygotowuje do roli testera. Swoją przygodę ze światem testów warto rozpocząć od zapisania się na szkolenia istqb foundation lub agile.
Kolejnym krokiem są szkolenia z poziomu zaawansowanego. W zależności od tego co daną osobę interesuje i w jakim kierunku chce się rozwijać można wybrać kolejne szkolenie z zakresu zarządzania testami (test manager) albo analityka testów (test analyst lub technical test analyst).
Kandydaci na testera muszą liczyć się z koniecznością posiadania umiejętności rozwiązywania problemów, pracy pod presją i dbałości o szczegóły. Pożądana jest także umiejętność analizowania kontekstu, ponieważ często zdarza się, że zachowanie oprogramowania jest niejednoznaczne i ciężko jest określić czy to jest zachowanie pożądane czy też nie. Tester oprogramowania musi posiadać także właściwe umiejętności techniczne i pracy w zespole. Te twarde umiejętności nabywamy z czasem, głównie podczas pracy. Oczywiście dostępnych jest sporo szkoleń ale najwięcej uczymy się na własnym doświadczeniu. Zamiłowanie do technologii jest mile widziane!
Mówi się, że branża IT to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Dlatego też praca w tej branży jest zarówno ciekawa jak i wymagająca. Branża jest głównie utożsamiana z programistami ale to nie tylko oni decydują o finalnym produkcie który pojawi się na rynku. Każdego dnia pojawia się zapotrzebowanie na nowe programy, a co za tym idzie miejsce na testy nowoczesnych rozwiązań. Praca testera oprogramowania zdecydowanie nie należy do nudnych. Jeśli dodamy do tego wynagrodzenie które już na starcie przekracza średnią pensję krajową już dla mało doświadczonych testerów to jest to łakomy kąsek dla osób które myślą o przebranżowieniu a także poszukujących pracy. Dla osób pragnących rozpocząć swoją przygodę ze światem IT istnieje naprawdę sporo możliwości. Zawsze warto zacząć udzielać się w lokalnych społecznościach testerskich, brać udział w stażach i różnego rodzaju konkursach.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Era freelancera, czyli przyszłość rynku pracy w dobie uberyzacji i ekonomii współdzielenia
|
|
|
|
|
|