Termowizja podczas polowania - jak może ci pomóc?

30-10-2020, 13:36

Termowizja jest obecnie jedną z najbardziej zaawansowanych technologii obrazowania. Bazuje ona na obrazowaniu za pomocą wychwytywania energii cieplnej. Urządzenia tego typu zarezerwowane są przede wszystkim dla wojska i specjalistycznych jednostek policji, mogą jednak korzystać z nich także pasjonaci myślistwa.

Na czym polega termowizja?

Czy warto wybrać rozwiązania termowizyjne?

Termowizja a noktowizja

Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowizora?

polowanie

Na czym polega termowizja?

Termowizory obserwacyjne oraz inne tego typu urządzenia są w swoim działaniu bardzo zbliżone do zwykłej kamery cyfrowej. Największa różnica polega na tym, że matryca termowizora przechwytuje nie tyle sam obraz, ile pasmo elektromagnetyczne średniej podczerwieni. To sprawia, że urządzenia termowizyjne rejestrują pasmo energii cieplnej. Uważa się, że taką energię wytwarza właściwie każda częsta wszechświata. Informacje o poszczególnych pasmach energii są oczywiście przekładane na obraz rozumiały dla użytkownika. Dzięki rejestracji obrazu opartego o energię cieplną, obserwujący otrzymuje stosunkowo dokładny obraz tego, co przed nimi, mimo że wokół niego panują np. całkowite ciemności.

Czy warto wybrać rozwiązania termowizyjne?

Na https://epasjonaci.pl/ miłośnicy myślistwa znaleźć mogą całkiem bogatą ofertę urządzeń dedykowanych do użytku prywatnego. Rozwiązania te zaczynają się cieszyć coraz bardziej rosnącą popularnością. Przede wszystkim użytkownicy doceniają to, że na termowizję żadnego wpływu nie ma brak światła dziennego. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy można otrzymać obraz, który umożliwia zlokalizowanie "gorących punktów" wokół. W przypadku myśliwych chodzi nie tylko o zwierzęta, ale i o innych uczestników polowania. Plusem jest także to, że nie trzeba stosować oświetlaczy podczerwieni. Obserwującego z pewnością nie oślepią dodatkowe źródła światła (reflektory, lampy). Widoczność jest bardzo dobra niezależnie od wystąpienia mgły, śniegu czy deszczu. Nowoczesne urządzenia umożliwiają ponadto rejestrację i nagranie obrazu. Warto podkreślić, że termowizory rejestrują najmniejsze różnice w temperaturze. 

Urządzenia tego typu nie są jednak pozbawione wad, z których warto sobie zdawać sprawę. Pracują one stosunkowo krótko (od 3 do 6 godzin). Jeśli potrzebujesz ich dłużej, musisz wspierać się dodatkowymi egzemplarzami lub akumulatorami. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że powierzchnie szklane, takie jak szyby odbijają energię cieplną. To sprawia, ze w termowizorze wyglądają jak lustro. Minus ten jednak w przypadku myśliwych jest właściwie niezauważalny. Żaden termowizor nie oferuje możliwości widzenia przez ściany. 

Termowizja a noktowizja

W porównaniu z noktowizją największe zalety termowizji to:

  • bardzo wysoki kontrast obrazu, obraz jest przejrzysty i jego interpretacja jest dzięki temu bardzo prosta,
  • brak wpływu światła na funkcjonowanie urządzeń termowizyjnych.

Zestawienie z noktowizją ujawnia również wadę termowizji, jaką niewątpliwie jest wysoka cena. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wysokie parametry, jakość obrazu, możliwości, jakie dają urządzenia termowizyjne oraz ich skuteczność to zalety, które uzasadniają wyższą cenę tego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie termowizora?

Wybierając konkretny rodzaj termowizora, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry takie jak:

  • parametry obrazu i sensora termicznego - liczy się m.in. odświeżanie wyrażone w hercach, do wyboru są urządzenia od 9 do 60 Hz. Im wyższy ten parametr, tym mniej dostrzegalne są tarcia obrazu.
  • rozdzielczość - czym wyższe wartości, tym bardziej szczegółowy będzie obraz; możliwości urządzeń rozpoczynają się od  324×256 px, kończą mniej więcej na 640×512 px.
  • zakres temperatur - w przypadku termowizji taktycznej dla myśliwych w zupełności wystarczy ci pasmo -20 Cº do +50 Cº.Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag termowizjatag nols
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: