Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Terapia manualna - na czym polega?

23-02-2022, 07:51

Wiele osób boryka się z różnymi problemami ze strony układu ruchowego. Dolegliwości bólowe obniżają jakość życia, utrudniają lub wręcz uniemożliwiają poruszanie się. Bardzo uporczywe są bóle pleców i kręgosłupa, które niestety towarzyszą już nawet młodym osobom. Wpływa na to wiele czynników, dlatego w pierwszej kolejności powinno się znaleźć źródło problemu. Prawidłowa diagnostyka pozwala na dobranie optymalnej metody leczenia. Niezwykle pomocna w przypadku bólu kręgosłupa, jego zwyrodnień i skrzywień oraz wad postawy i nerwobóli jest terapia manualna. Stanowi istotną alternatywę dla leczenia konwencjonalnego, bo skupia się na całym organizmie, ma na celu przywrócenie homeostazy.

Terapia manualna - na czym polega?

Czym jest terapia manualna? Czego dotyczy?

Terapia manualna jest sposobem leczenia, w przypadku którego nie wykorzystuje się środków farmakologicznych. Opiera się na pracy rąk terapeuty. Przeciwdziała dysfunkcjom nerwowo-mięśniowo- szkieletowym. Terapię manualną cechuje indywidualne podejście do każdego pacjenta, na podstawie problemu dobiera się odpowiednie środki terapeutyczne i ćwiczenia lecznicze. Fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, wykonuje badania fizykalne. Terapia manualna skupia się na przywracaniu sprawności narządowi ruchu. Dotyczy kręgosłupa, mięśni, ścięgien, tkanek nerwowych, nawet kości. Do narzędzi terapii manualnej zalicza się unieruchomienie, masaże, mobilizacje stawów/mięśni/tkanek miękkich, wibracje. Wszystkie stosowane techniki mają na celu złagodzenie bólu, przywrócenie ruchomości i stabilności. W przypadku terapii manualnej znaczenie ma praca zarówno fizjoterapeuty, jak i pacjenta. Terapeuta za pomocą dłoni wykonuje różne uciski na ciele, aby przywrócić im prawidłowe położenie. Pracuje on na skórze, mięśniach, więzadłach, nerwach, ścięgnach, kręgach, dyskach. Manipulacjami stawów pozbywa się różnych blokad z ciała. Obszary zmienione chorobowo są ugniatane, rozciągane itd.

Jakie wykorzystuje się techniki w terapii manualnej?

Terapia manualna ma do wykorzystania wiele metod, za pomocą których można poprawić samopoczucie pacjenta, jego kondycję. W celu usprawnienia przepływu krwi i ruchomości stosuje się masaż poprzeczny, który polega na rozgrzewaniu tkanek. Przyczynia się to do zniwelowania bólu i stanów zapalnych w organizmie. Bardzo pomocny jest masaż funkcyjny, który wykonuje się na rozluźnionych mięśniach, dzięki czemu można zrelaksować tkanki. Bardzo pomocne jest powolne masowanie ciała w celu wydłużenia, rozluźnienia i rozciągnięcia mięśni i ścięgien. Za pomocą masażu tkanek głębokich można oddziaływać na układ nerwowy, redukować dolegliwości bólowe, poprawić postawę ciała i przywrócić płynność ruchów. Zwiększa się także gibkość ciała i ruchomość mięśni. Jedną z technik w terapii manualnej jest stretching, czyli rozciąganie mięśni. Polega to na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Wykorzystuje się także neuromobilizacje, które polegają na pracy na nerwach. Służy to ich uelastycznieniu i usprawnieniu ruchomości. Neuromobilizacje stymulują przewodnictwo nerwowe i przyśpieszają gojenie tkanek. Z kolei chiropraktyka dotyczy manipulacji stawów, co ma na celu ich błyskawiczne odblokowanie.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag terapia manualnatag nolstag Amin12tag alhnf