Telepracownikowi należy się zwrot kosztów

GazetaPrawna.pl 31-08-2010, 09:55

Pracodawca zatrudniający pracownika w formie telepracy musi dostarczyć mu niezbędny sprzęt, pokryć koszty związane z jego instalacją i utrzymaniem, a także zapewnić pomoc techniczną i szkolenie z jego obsługi.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych niż inni pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy.

Pracodawca zatem musi zapewnić mu takie samo stanowisko pracy, jakie miałby, pracując w siedzibie firmy. W praktyce oznacza to, że jest on zobowiązany dostarczyć mu niezbędny sprzęt do jej wykonywania, np. biurko, komputer, drukarkę, telefon i faks.

Do obowiązków pracodawcy należy ubezpieczenie sprzętu, pokrycie kosztów związanych z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją. Powinien on także zapewnić pracownikowi pomoc techniczną i szkolenia z jego obsługi. Jeśli obie strony ustalą inaczej, pracownik przy wykonywaniu służbowych obowiązków może korzystać ze swojego sprzętu. W tym przypadku w umowie pracodawca i pracownik uzgadniają szczegóły dotyczące ubezpieczenia i zasady jego używania.

Jeśli telepracownik chce korzystać ze swojego sprzętu, np. komputera, drukarki lub telefonu, przysługuje mu ekwiwalent w wysokości określonej w porozumieniu lub regulaminie. Przy ustalaniu tej kwoty pracodawca powinien sprawdzić zużycie sprzętu, jego rynkową cenę oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracy. W tym wypadku warto też wziąć pod uwagę koszt rachunków, np. za wykonane połączenia telefoniczne.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Telepracownikowi należy się zwrot kosztów

Urszula Mirowska-Łoskot

gazeta prawnaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.