"Panuje opinia, że najlepszy pracownik to ten w firmie, nad którym pracodawca ma bezpośredni nadzór i może na bieżąco obserwować, jak radzi sobie z powierzonymi obowiązkami. Zatrudnienie telepracownika wymaga przełamania tych stereotypów. Jeśli pracownikowi powierzony jest określony zakres obowiązków, z których on się wywiązuje, to bezpośredni nadzór nad nim jest zbędny" - uważa Zbigniew Stanik, kierownik Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie.
Jakie korzyści przynosi telepraca?
Głównie pozwala firmie na oszczędności. Zatrudnienie telepracownika może zmniejszyć koszty zatrudnienia o blisko 30–40 proc., bo pracownik wykonuje pracę poza siedzibą firmy, np. w domu. Jak wynika z badań pracodawców, około 11 proc. z nich chciałoby zastosować taką formę zatrudnienia. Jednak decyduje się na to zaledwie kilka procent. Jestem jednak optymistą. Mimo że obecnie niewiele firm zatrudnia telepracowników, to w ciągu najbliższych lat telepraca będzie częściej wykorzystywana.
Co zniechęca pracodawców?
Przede wszystkim przepisy kodeksu pracy, które wymagają zmian. Powinny być złagodzone m.in. w kwestii ograniczeń dotyczących możliwości wypowiadania umów o pracę na czas nieokreślony, możliwości zawierania ograniczonej liczby umów na czas określony czy konieczności zachowania odpowiedniego trybu i terminów rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca nie może umowy na czas określony zawrzeć na okres krótszy niż pół roku. Dlatego w przypadku telepracy usztywnienie tych przepisów w kwestii umów jest niekorzystne. Ponadto ważnym elementem byłoby lepsze zdefiniowanie zadaniowego czasu pracy.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w wywiadzie Urszuli Mirowskiej-Łoskot ze Zbigniewem Stanikiem, kierownikiem Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie - "Telepracownik zmniejsza koszty firmy o 30 proc."
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*