Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szybki test z apteki pozwoli uniknąć powikłań groźnej choroby

30-12-2018, 23:09

Kiła to obecnie najbardziej rozpowszechniona choroba weneryczna, która występuje znacznie częściej niż HIV. Syfilis to cicha epidemia, przenoszona drogą płciową. Wynika to z faktu, że na 12 mln nowych zachorowań rocznie – wykrywa się tylko kila procent z nich. Infekcja prowadzi nie tylko do zmian na narządach płciowych, ale przede wszystkim do zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych i groźnych powikłań. Guzy powstające na wątrobie i płucach, zapalenie opon mózgowych, zaburzenie pracy serca czy ślepota to tylko niektóre z konsekwencji nieleczonej kiły. Nie bez powodu wprowadzono do aptek szybki test na kiłę z krwi.

mat partnera

Od kilu lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby chorych na kiłę - obecnie każdego roku zaraża się nią 10 tys. nowych osób! Niestety, zbyt mała ilość z nich zdaje sobie sprawę z roli regularnych badań krwi. Z tego względu, coraz więcej pacjentów ma powikłania zdrowotne związane z niewyleczoną infekcją. 

Jakie objawy kiły pojawią się tuż po zakażeniu?

Należy zacząć od tego, że infekcja może rozwijać się nawet kilka – kilkanaście lat od momentu zakażenia. Objawy wczesnej kiły to głównie tzw. objaw pierwotny – czyli zmiana w postaci owrzodzenia. Wrzód pojawia się po około 3 tygodniach w miejscu, gdzie bakterie przedostały się do organizmu. Mogą to być narządu płciowe, ale również błona śluzowa ust, odbytu czy wargi.

Nie u wszystkich osób jednak taka zmiana wystąpi. Dlatego zdecydowana większość nosicieli nie zdaje sobie sprawy z rozwijających się powikłań. W zależności od umiejscowienia bakterii wywołujących kiłę oraz od czasu trwania choroby obserwuje się zmiany w prawie wszystkich organach chorego.

Co może powodować niewyleczona kiła?

Pierwsze miesiące po zakażeniu najczęściej prowadzą do zmian zewnętrznych. Wielu pacjentów o chorobie dowiaduje się od podczas wizyty u dermatologa. U chorych bardzo często rozwijają się liczne zmiany skórne. Może dochodzić również do powstania bielactwa czy ogniskowego łysienia. Powstające w przebiegu infekcji przeciwciała mogą powodować również zatory w naczyniach krwionośnych.

Niestety po kilku latach od zakażenia powikłania stają się dużo bardziej poważne. Kiła może prowadzić do powstania guzów w obrębie narządów wewnętrznych m.in. w płucach czy wątrobie. Obserwuje się również zmiany kostne, najczęściej w okolicach piszczeli, łopatek, mostka i czaszki.

Kiła uszkadza serce i układ nerwowy!

Na te powikłania najczęściej chorują osoby, u których kiła rozwijała się przez ponad dekadę. Pacjenci przez ponad 10 lat mogą nie obserwować żadnych niepokojących symptomów. W tym czasie bakterie powodują zmiany w naczyniach krwionośnych (np. powstanie tętniaków) i sercu. Bardzo groźne są również zaburzenia neurologiczne takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, paraliż czy możliwość wystąpienia udaru.

W przebiegu kiły może dojść również do zaburzeń psychicznych lub utraty wzroku

Rozpoznanie kiły to podstawa skutecznego leczenia!

Pierwsze podstawowe badanie w kierunku kiły polega na wykrywaniu przeciwciał w krwi - czyli cząsteczek, które organizm produkuje w wyniku infekcji. W laboratorium można wykonać tzw. badanie VDRL, badanie USR lub inny test w kierunku kiły. Niestety badania na choroby weneryczne, w tym kiłę stanowią duży problem dla pacjentów. Jest to związane ze stresem i wstydem przed wizytą w laboratorium lub u lekarza.

Z pomocą przychodzi szybki test na kiłę z krwi do wykonania w domu

Badanie tego typu można kupić w aptece i wykonać samodzielnie z krwi pobranej z nakłucia palca! 

Wynik uzyskuje się po 10 minutach. Szybkie testy na kiłę od lat są wykorzystywane przez laboratoria, szpitale i indywidualnych lekarzy. Teraz pacjent może wykonać tego typu test samodzielnie. 

Umożliwienie wykonania badania w domu to duży krok w kierunku zwiększenia wykrywalności groźnej choroby. 

Kiedy można wykonać test?

Badania z krwi można wykonać już po 14 dniach od momentu potencjalnego zakażenia. Nie ważne czy pacjent ma wczesną kiłę, czy wieloletnie przewlekłe zakażenia – szybki test jest ultraczuły i wykryje wszystkie stadia choroby.

A co jeśli wynik będzie pozytywny?

To zawsze lepsze niż nieświadomość o chorobie i co za tym idzie - niebezpieczeństwie groźnych dla zdrowia powikłań.

Jeżeli wynik testu okaże się pozytywny - należy udać się do lekarza.

Kiłę, jak inne zakażenia wywołane przez bakterie leczy się za pomocą antybiotyków.

W zależności od fazy infekcji lub występujących objawów lekarz decyduje o typie antybiotyku, jego dawce i czasu trwania kuracji. Pamiętaj, im wcześniej wykryta infekcja, tym szansa na skuteczne leczenie jest większa. Infekcja kiłą nigdy nie ulega „samowyleczeniu”, dlatego aby zapobiec powikłaniom badaj się regularnie.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031