Szukanie luk bezpieczeństwa będzie bardziej ryzykowne. Powstanie rejestr chorych wenerycznie? Przegląd (e)prawny 27.01.2017

27-01-2017, 15:18

Dlaczego osoby szukające luk bezpieczeństwa mogą się martwić nowelizacją ws. konfiskaty rozszerzonej? Co chce robić ministerstwo zdrowia by poprawić jakość ochrony zdrowia? Co z umową CETA? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Prawo dot. szukania luk będzie... zaostrzone

W listopadzie pisaliśmy, że wykrycie i zgłoszenie luki w dobrej wierze nie będzie przestępstwem. Obecnie w Polsce osoby zgłaszające luki po prostu ryzykują. Minister Cyfryzacji zapowiedziała, że postara się o wprowadzenie do prawa tzw. kontratypów czyli określonych okoliczności, przy których zaistnieniu szukanie dziur nie będzie przestępstwem. 

Niestety kontratypów do tej pory nie ma, a Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zaostrzenie kar za wytwarzanie, pozyskiwanie, zbywanie i udostępnianie urządzeń lub programów komputerowych (art. 269b Kodeksu karnego). Oznacza to, że ryzyko związane z szukaniem dziur zwiększy się jeszcze bardziej. O sprawie pisze Niebezpiecznik.pl w tekście pt. Uwaga pentesterzy i bugbounterzy — chowajcie swoje majątki! Prawo w zakresie szukania dziur może być zaostrzone, choć obiecywano złagodzenie

CETA przyjęta przez komisję PE

Umowa CETA została przyjęta przez komisję ds. handlu Parlamentu Europejskiego stosunkiem głosów 25/15. Parlament Europejski zajmie się nią w czasie lutowej sesji plenarnej. Umowa może wejść tymczasowo w życie już w kwietniu 2017 roku. 

Sejm: Ustawa o rzecznikach patentowych

W czasie ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie znowelizowali ustawę o rzecznikach patentowych. Znosi ona stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Stawki minimalne pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz Urzędem Patentowym orzekającym w postępowaniu spornym. Ustawa idzie do Senatu.

 

Zobacz także:

Prawo karne

W podręczniku "Prawo karne" w części ogólnej omówiono kwestie związane z: zagadnieniami wstępnymi z zakresu przedmiotowej dziedziny; nauką o przestępstwie; nauką o karze, środkach karnych i środkach zabezpieczających.*

Będzie rejestr chorych wenerycznie?

Ministerstwo zdrowia przedstawiło założenia do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Co ciekawe, dokument przewiduje, że minister do spraw zdrowia może tworzyć i prowadzić lub tworzyć i zlecać prowadzenie rejestrów medycznych podmiotom wykonującym działalność leczniczą.

W dokumencie czytamy: Rejestry medyczne można tworzyć w wybranych zakresach, takich jak: choroby krwi i narządów krwiotwórczych, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, moczowo-płciowego, nerwowego, oddechowego, pokarmowego oraz choroby rzadkie. Utworzenie rejestru medycznego powinno być poprzedzone analizą potrzeb jego utworzenia. Tworzenie rejestrów medycznych ich likwidacja następuje w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia.

Sejmik dronowy w ministerstwie

O rynku dronów będą debatować 31 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju przedstawiciele branży, nauki, administracji publicznej, potencjalnych klientów i organizacji pozarządowych na Sejmiku Dronowym „Gdzie jesteśmy, dokąd idziemy. Wyzwania rynku dronów w świetle Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. W spotkaniu udział weźmie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Agenda i rejestracja dostępne są na stronie www.5zywiolow.pl.

Rada Ministrów: Monitorowanie przewozu

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Przewidziano monitorowanie drogowego przewozu paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego, czyli towarów często będących przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym. Monitorowanie przewozu towarów umożliwi rejestr zgłoszeń, który będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W rejestrze będą gromadzone dane: zawarte w zgłoszeniach, uzupełnieniach zgłoszeń i ich aktualizacjach oraz dotyczące przeprowadzonych kontroli przewozu towarów.

Dania bliżej cenzury internetu 

Organizacja European Digital Rights donosi, że w Danii zaproponowano bardzo niepokojące prawo przewidujące blokowanie stron "radykalizujących" i "ekstremistycznych". W praktyce prawo ma dawać bardzo szerokie uprawnienia do blokowania stron, podczas gdy kontrola sądowa nad tym procesem będzie raczej formalna.  

Dostawca usług usenetu wygrał spór o prawa autorskie

Chodzi o firmę Giganews, która wygrała spór z Perfect 10 (wydawcą treści dla dorosłych, który nie raz pozywał z prawa autorskie). Amerykański sąd uznał, że aby odpowiadać za prawa autorskie Giganews musiałby jakkolwiek przyczynić się do naruszenia z użyciem jego usług. Takich zachowań nie dało się zaobserwować, więc Perfect 10 przegrał z kretesem. O szczegółach pisze TorrentFreak

Ostra randka z prawem autorskim

Reżyser i producent "Ostrej randki" wytoczył proces Kamilowi Śmiałkowskiemu, pomysłodawcy konkursu “Węże” na najgorsze polskie filmy. Odoliński oburzył się, że jego wiekopomne dzieło było pokazane podczas gali "Węży". Prawa autorskie stały się pretekstem by ukarać tych, którzy śmieli urazić twórcę. O sprawie pisze Muzyka i Prawo


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930